10. Sınıfta Başarılı Olmanın Püf Noktaları

10. Sınıfta Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Lise dönemi öğrencilerin hem fiziki hem psikolojik hem de akademik açıdan en zorlandığı dönemdir. 9. Sınıftan 10. Sınıfa geçen öğrenciler için de bu durum aynen geçerliliğini korumaktadır. 10. Sınıf dersleri artık öğrencinin kendi alanını belirlediği ve bu alana uygun olan dersleri seçeceği bir dönemdir. Bundan dolayı 10. Sınıf derslerindeki başarı performansının 11 ve 12. Sınıflardaki başarılı performansını etkileyeceği unutulmamalıdır. Peki, 10. Sınıfta başarılı olmanın püf noktaları nelerdir? İşte ayrıntılar!

·         Uyku düzeninizi sağlayın

·         Kahvaltı öğününü atlamayın

·         Ders çalışırken mutlaka mola verin

·         Ders çalışırken düzenli olmaya özen gösterin

·         Kendinize haftalık ders çalışma planı oluşturun

·         Motivasyonunuzu bozan arkadaşlarınızdan uzak durun

·         Ders tekrarı yapın ve tekrar ettiğini konulara ait soru çözün

Uyku Düzeninizi Sağlayın

Uykunuzu almış olmanız verimliliğinizi de olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla mutlaka uyku düzeninizi oluşturarak, bu rutini bozmamaya çalışın. Gece geç saatlerde yatıp, sabah da uykusuz bir şekilde uyandığınızda motivasyonunuz da olumsuz yönde etkilenecektir. Bundan dolayı mutlaka uyku düzeninizi sağlamalısınız!

Kahvaltı Öğününü Atlamayın!

Kahvaltının en önemli öğün olduğu konusunda hemen herkes hemfikirdir. Bundan dolayı kahvaltı saatinde kahvaltınızı tam yapmanız, kendinizi zinde hissetmenizi de mümkün kılacaktır. Bu da doğal olarak algı gücünüzü olumlu yönde destekleyecektir. Böylece ders çalışırken, ders dinlerken ve test çözerken de çok daha verimli bir performansı ortaya koymanız da mümkün olacaktır.

Ders Çalışırken Mutlaka Mola Verin!

10. sınıf dersleri, konuların detaylı olduğu dersler olduğu için mutlaka yoğun bir ders çalışma performansını da ortaya koymanızı gerektirmektedir. Elbette ki gün içerisinde ders çalışmak için ayırdığınız süreyi planlarken mutlaka 10-15’er dakikalık molalara da yer vermelisiniz. Ortalama her 1 saatlik ders çalışma süresinden sonra 15 dakika kadar mola vermeniz, yararınıza olacaktır. Burada ders çalışma planını yaparken kendi özelliklerinizi de göz önünde bulundurabilirsiniz. Yani bazı öğrenciler için 1 saatte 15 dakika mola uygunken bazıları için de 45 dakika ders çalışma süresi sonrasında 15 dakikalık mola gerekebilir.

Ders Çalışırken Düzenli Olmaya Özen Gösterin

10. Sınıfta başarılı olmanın püf noktaları arasında ders çalışma şeklinizin de düzenlenmesi yer almaktadır. Mesela kesinlikle yatarak ders çalışmayın! TV karşısında ya da müzik dinlerken de ders çalışamazsınız. Çünkü yatarak ders çalışırsanız, kısa süre içerisinde uykunuz gelecektir. Yine TV karşında ya da müzik dinleyerek ders çalışacak olursanız da verimliliğiniz düşecektir. Bundan dolayı ders çalışırken çalışma masanızda ve sessiz bir ortamda ders çalışmaya özen göstermelisiniz!

Kendinize Haftalık Ders Çalışma Planı Oluşturun

Planlı çalışmak başarılı olmak yolunda emin adımlarla yürümek anlamına da gelmektedir. Bundan dolayı 10. Sınıf dersleri çalışmalarınızda mutlaka etkili bir çalışma planı oluşturmalısınız. Ders planınızı oluştururken günlük rutinlerinizi de belirleyebilirsiniz. Bu rutinlere paralel olacak şekilde bir planlama yaparsanız, planınıza sadık kalmak konusunda da bir sorun yaşamazsınız.

Motivasyonunuzu Bozan Arkadaşlarınızdan Uzak Durun

Sınıfta eğlenmek için değil, ders öğrenmek için bulunuyorsunuz. Dolayısıyla sınıfta etkili bir öğrenmenin sağlanabilmesi için motivasyonunuzu bozacak olan arkadaşlarınızdan da uzak durmalısınız. Unutmayın, dersi ders saatinde öğrenebilmek size önemli avantajlar da sağlayacaktır. Bundan dolayı dersi dinlemenize engel olacak olan ya da sizin motivasyonunuzu olumsuz olarak etkileyecek olan arkadaşlarınızdan uzak durun!

Ders Tekrarı Yapın ve Tekrar Ettiğini Konulara Ait Soru Çözün!

Ders tekrarı yapmak 10. Sınıfta başarılı olmanın püf noktaları arasında yer almaktadır. Dersi işlediğiniz günün sonunda mutlaka işlediğiniz konuların tekrarını yapın. Yaptığınız tekrar sonrasında ise işlediğiniz konular hakkında soru çözün. Bu sayede hem yeni öğrendiğiniz konuları pekiştirirsiniz hem de kalıcı öğrenmeyi sağlamak noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş olursunuz!