10.Sınıf Fizik Testleri10.Sınıf Fizik deneme çöz

10. Sınıf Fizik Deneme Çöz

Sayısal alanda başarı seviyesini yükseltebilmek için sıklıkla 10. Sınıf Fizik deneme çöz etkinliği yapılmalıdır. Fizik, sözel konulara yatkınlığı olanların zorlandığı bir derstir. Sayısal öğrenciler 9.sınıftan itibaren her yıl fizik dersi görmektedir. Sayısal zekaya sahip olanlar çalıştığında ve bol deneme çözdüklerinde fizik dersinde başarılı olurlar. Genel olarak bakıldığında okul sınavlarında ve deneme sınavlarında gelen soruların büyük çoğunluğu görseldir.

Soruları çözebilmek için detayları görmek gerekir. Konuların ve detayların daha iyi anlaşılması için laboratuvarlarda daha fazla eğitim verilmektedir. Simülasyonlar ve deneyler aracılığıyla öğrencilerin konuları daha iyi kavraması hedeflenir. Laboratuvarlarda verilen eğitim fizik dersinde başarılı olmada etkilidir. Öğrenilen konuların pratiğe dökülmesi ve kavranması için 10. Sınıf Fizik test çöz faaliyetlerinin daha yoğun yapılması şarttır.

10. Sınıf Fizik Yaprak Testleri

Lise birinci sınıfta temelleri atılan fizik dersinin 10.sınıf konuları biraz daha ağırdır. Aslında düzenli çalışan ve 10. Sınıf Fizik deneme çöz etkinliğini yapanlar için pek zor değildir. Genellikle fizik dersinde zorlanan öğrenciler ortalamalarını yükseltmek için proje ödevi alırlar. Proje ödevleri genellikle öğrencilerin teorik bilgilerini artırır. Pratik yönü eksik kalmaktadır. Son zamanlarda ödevler pratiğe yönelik verilse de konuların pekişmesi için çok soru çözülmelidir.

Edinilen bilgilerin kalıcı olması hem okul dersleri hem de üniversite sınavı için çok önemlidir. Öğretmenler konuları anlattıktan sonra pekiştirmek için MEB kitaplarındaki değerlendirme sorularını yaptırır. Değerlendirme sorularına ilave yaprak test çözdürmek kalıcılık için daha etkilidir. Okulda yaprak test çözen öğrenciler evde çözmek için ek kaynaklar alabilir.

10. Sınıf Fizik Testlerinin İçeriği

Lise ikinci sınıfta görülen fizik dersinin toplam 4 tane ünitesi vardır. Üniteler; Dalgalar, Basınç ve Kaldırma Kuvveti, Elektrik ve Manyetizma ve Optiktir. Dört ünite az gibi gelebilir. Fakat her konu geniş içeriklere sahiptir. Her bir ünitenin konuları anlatıldıktan sonra 10. Sınıf Fizik test çöz etkinliği yapılmalıdır. Bu etkinlik sınıf bazında yapılırsa çok güzel olur. Şayet sınıf bazında yapılmazsa bireysel adımlar atılmalıdır. Çözülecek testlerin seçimine özen gösterilmelidir.

·         Testler kolaydan zora doğru seçilmelidir.

·         Müfredat programına uyumlu olmalıdır.

·         Testler öğrencilerin bilgilerini ölçecek sorulardan oluşmalıdır.

·         Sorular öğrencilerin kazanımları elde etmesine yönelik olmalıdır.

·         Soruların cevaplarına test bitiminde hemen ulaşılmalıdır.

·         İnteraktif çözümün olması öğrencinin yanlış veya boş bıraktığı soruyu öğrenmesi için önemlidir.

10. Sınıf Fizik Üniteleri ve Denemeler

Fizik dersinde işlenen konulara bakıldığında hayatımızda yeri olan konular olduğu dikkatleri çekecektir. Örneğin basınç be kaldırma kuvveti ünitesinde öğrenciler gaz, sıvı ve katının basınç farklılıklarını öğrenir. Öğrendiklerini gerçek hayatta uygulama imkanları olabilir. Günlük hayatta kullanılan kaldırma kuvvetine dair soruların yer aldığı denemeler ünitenin pekişmesini sağlar.

Üniversite sınavında 10. Sınıf Fizik ünitelerinden sorular gelir. Tek bir sorunun binlerce öğrenciyi geçmeye neden olduğu bir gerçektir. 10. Sınıf Fizik sorularını doğru yaparak binlerce rakibinizi geride bırakmak istiyorsanız deneme çözmelisiniz. TYT ve AYT sınavlarında 10. Sınıf Fizik soruları karşınıza çıkacaktır. Yılı yılına çalışıp bütün çalışmaları son yıla bırakmadıysanız istediğiniz yeri kazanma şansınız yüksek olacaktır.

Konularla Uyumlu Deneme Sınavları

Dört üniteden oluşan 10. Sınıf Fizik dersinde başarılı olmak için düzenli çalışmak şarttır. Düzenli çalışan öğrenciler hem okulda hem de üniversite sınavında başarılı olurlar. Fizik dersi kademe kademe halledilmelidir. Yani Elektrik ve Manyetizma ünitesi bittiğinde öğrenci üniteyle ilgili tekrarlarını yapmış, sorularını çözmüş olmalıdır. Hiç eksiği kalmadan Basınç ve Kaldırma Kuvveti ünitesine geçmelidir.

Üniteyle alakalı kaynaklardaki bütün denemeler çözülmeli. Deneme neticesinde yanlışlar ve boşlar kesinlikle irdelenmeli. Neden yanlış veya neden boş? Soruları sorulmalı ve eksik telafi edilmelidir. Eksiğin kalmaması için 10. Sınıf Fizik deneme çöz faaliyeti çok sık yapılmalıdır. Denemeler ve testlerin neticeleri dikkate alınarak eksik kalmadığında üçüncü üniteye geçilmelidir.