11. Sınıf Öğrencisi Nasıl Ders Çalışmalı?

11. Sınıf Öğrencisi Nasıl Ders Çalışmalı?

11. Sınıf öğrencilerin akademik hayatlarında önemli bir dönüm noktasıdır! Neden mi? Çünkü 11. Sınıf sonunda bir sınav vs durumu olmadığından kimi zaman öğrenciler bu dönemde dersleri boşlayabilmektedir. Bu durum ise elbette ki öğrencinin akademik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı da 11. Sınıf öğrencilerinin mutlaka bu eğitim – öğretim dönemi içerisinde çok dikkatli davranmaları şarttır. Öğrenciler bu dönemde daha çok 11. Sınıf öğrencisi nasıl ders çalışmalı? Nelere dikkat etmeli? Ya da nasıl ve nereden ders çalışmaya başlamalı? Gibi soruları sıklıkla dillendirmektedir. İşte bu sorulara dair merak edilen tüm ayrıntılar!

11. Sınıflar Ders Çalışmaya Ne Zaman Başlamalıdır?

11. sınıf öğrencileri bir sonraki sene itibariyle üniversite sınavına gireceklerini unutmamalıdır. Bundan dolayı ders çalışma performanslarını henüz şimdiden üniversite sınavına göre şekillendirmek durumundadır. Ancak gelecek yıl üniversite sınavı var diye büyük bir telaş içerisinde derslere yoğunlaşmanın da olumsuz etkileri olabilir. Bundan dolayı ders çalışırken kararında yani yeteri kadar ders çalışmak şarttır. Esasında sınıf düzeyinde sunulan dersleri yakından takip etmek, bu derslerle ilgili testler çözmek ve ders tekrarları yapmak faydalı olacaktır.

11. sınıflar eğitim – öğretim döneminin başlamasından sonraki süreçte yavaş yavaş üniversite sınavına yönelik olarak da bir çalışma planı oluşturmak durumundadır. Çünkü üniversite sınavında karşınıza çıkacak olan rakipleriniz tabiri caizse oldukça dişli rakipler olacaktır. Dolayısıyla sizin 11. Sınıfın başından itibaren üniversite sınavına yönelik bir ders çalışma planı oluşturmuş olmanız beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Peki, 11. Sınıflar ders çalışmaya ne zaman başlamalıdır? Eğitim – öğretim yılının başlamasının hemen ardından, öğrencilerin ders çalışmaya başlamaları da faydalarına olacaktır.

11. Sınıflar Nereden Ders Çalışmaya Başlamalıdır?

Elbette ki 11. Sınıf ders müfredatı kapsamında yer alan derslerden çalışmaya başlamak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Esasında 11. Sınıfta TYT konularına çalışmak, sizin için çok daha pratik olacaktır. Zira henüz integral ve türev gibi işlemediğiniz konuları içeriğinde barındıran AYT konuları sizi zorlayacaktır. Bundan dolayı daha önceki yıllara görmüş olduğunu konuları da içeren TYT konularına çalışmak çok daha mantıklı olan bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Bu doğrultuda TYT konuları içeriğinde yer alan konulara çalışırken kesinlikle 11. Sınıf derslerini de es geçmemeniz gerekmektedir.

12. Sınıfa geçtiğiniz zaman üzerinizden büyük bir yükün kalkmasını istiyorsanız, mutlaka 11. Sınıf derslerinde de herhangi bir eksiğinizin bulunmuyor olması gerekmektedir. Bu kapsamda 11. Sınıfta öğrenciler hem önceki yıllara ait konuları tekrar edebilir hem de TYT’ye yönelik olarak etkinlikler yapabilirler. Unutmayın ki eski konuları tekrar etmeniz, yeni öğreneceğiniz konuların anlaşılmasını da olumlu yönde etkileyecektir. Bundan dolayı 11. Sınıf testleri çözmek, bu sınıf seviyesine ait denemeleri çözmek ve ders tekrarlarını yapmak; beraberinde çok önemli kazanımları da getirecektir.

11. Sınıflar Ders Çalışma Planını Nasıl Oluşturmalıdır?

Ders planını oluşturmak etkili bir başarı performansının da ortaya konulmasını mümkün kılar. Bundan dolayı 11. Sınıf ders çalışma planı konusunda rehber öğretmeninizden destek almak mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkar! Ders planını yaparken mutlaka planın esnek olmasına özen göstermelisiniz. Buradaki esneklik düzeyi iyi ayarlanmalıdır. Yani ders programı kesinlikle çok katı olmayacağı gibi aşırı da esnek olmamalıdır. Mola süreleri ayarlanırken, bu süreler 10 – 15 dakikadan fazla olmamalı ve teneffüs sürelerine yakın olacak şekilde molalara yer verilmelidir. Öğrencinin plana uygun bir şekilde davranmaları da onların başarı performansını olumlu yönde etkilemektedir.