11.Sınıf Biyoloji soruları çöz, Ders Testleri

11.Sınıf Biyoloji Soruları Çöz

Dersi yapamadığını söyleyen öğrencilere branş öğretmeninin tavsiyesi, 11. Sınıf Biyoloji soruları çöz olacaktır. 9.sınıfta bütün öğrenciler temel bilgileri içeren biyoloji dersini alırlar. İlerleyen yıllarda ise seçilen alana göre ders alımları başlar. Fen lisesindeki öğrencilerin hepsi biyoloji dersini alır. Anadolu liselerinde sayısal alanı seçen öğrenciler 11.sınıfta biyoloji dersi görür. Biyoloji, canlıların yaşam sistemlerini konu edenin bilim dalıdır.

Okullarda bilim dalının belli bir kısmı anlatılır. Tıp kazanmak isteyenler için en önemli dersler arasındadır. Tıp puanlarında en yüksek kat sayısı biyoloji sorularına aittir. Üniversite sınavında daha yüksek puan alarak sağlıkla alakalı bölümlere yerleşmek isteyenler bol miktarda 11. Sınıf Biyoloji ders testleri çözmelidir. Sayısal öğrenciler arasında popüler olan eczacılık, tıp, diş hekimliği, hemşirelik, diyetisyenlik, fizyoterapi sağlık bölümleri arasındadır. 

11. Sınıf Biyoloji Ders Testleri

Sağlıkla ilgili bölümü kazanmak isteyenler konu anlatımlarından sonra 11. Sınıf Biyoloji ders testleri çözümlerine önem vermelidir. Sözel gibi görünen biyoloji dersi öğrencilerin gözünü korkutmaktadır. Okulda dinlenen dersin evde tekrar edilmesi gerekir. Tekrar yaparken soru çözümünün yeri ayrıdır. Sayısal öğrencilerinden büyük bir kısmı biyoloji dersinde zorlanır. Zorlanmadığını söyleyenlerin büyük bir kısmı çok soru çözenlerdir.

Öğrencilerin biyoloji dersini yapmak için dikkat etmesi gerekenler vardır. Konu tekrarı asla ihmal edilmemelidir. Konu tekrarının ardından çeşitli kaynaklardan soru çözülmelidir. Okul sınavlarında ve üniversite giriş sınavında nasıl soruların geleceği belli olmaz. Kaynak farklılığı öğrencilerin pratikliğini artırır ve daha çok bilgi öğrenmesini sağlar. Pratiklik zamandan kazandırır. Soruları çözerek konudaki eksik bilgiler telafi edilir. Bütün konuların eksikleri soru çözümleriyle telafi edilerek başarılı olunur.

11. Sınıf Biyoloji Sorularının İçeriği

11.sınıf üniversite sınavlarına hazırlıkta önemli bir yerdedir. Aslında lise hayatının hepsi üniversite sınavlarına hazırlık anlamında değerlidir. Genel olarak 11.sınıf üniversiteye hazırlık çalışmalarının başladığı aşamadır. 11. Sınıf Biyoloji soruları çöz etkinliğinin daha hızlandığı kademedir. Her bir konuyla alakalı çeşitli sorular çözülerek çalışmalar gerçekleştirilir. Soru çözmeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Soruların içeriğinin 11.sınıf müfredatıyla uyumlu olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bazı dönemlerde konuları değiştirmektedir. Bundan dolayı konu uyumu çok önemlidir. Sorular kaliteli olmalıdır. Konuların kazanımlarına uygun olmalıdır. Ayrıca kolay sorulardan başlanılmalıdır. Her seviyedeki öğrencinin başarıyı hissederek daha çok azimli olması için bu önemlidir. Kolay sorular temel bilgileri de öğretecektir. Temel bilgisi eksiksiz olanlar zor soruları daha kolay çözecektir. Farklı kaynaklardan çok soru çözülmelidir.

11. Sınıf Biyoloji Dersi Müfredat Konuları

Genel olarak 11. Sınıf Biyoloji dersinin konularının sistemler olduğu görülmektedir. Olabilecek en geniş kapsamlı haliyle sistemler anlatılır. Sistemler, üniversite sınavında en fazla sorunun geldiği konudur. Yüksek puan almak isteyenler 11. Sınıf Biyoloji dersine çok daha fazla önem vermelidir. Derslere düzenli katılmak, not tutmak, tekrar yapmak ve bol soru çözmek başarıyı getirecektir. 11.sınıfta ve iki dönemde anlatılacak konular şunlardır;

·         Denetleyici ve düzenleyici sistem

·         Duyu organları

·         Destek ve hareket Sistemi

·         Sindirim sistemi

·         Dolaşım sistemleri

·         Solunum sistemi

·         Üriner sistem

·         Üreme sistemi ve embriyonik gelişim

·         Komüniteekolojisi

·         Popülasyon ekolojisi

Konuların geneline bakıldığında bir kere çalışılınca yapılacak türden olmadığı anlaşılır. Düzenli aralıklarla ve farklı kaynaklardan sorular çözülmelidir. Tekrar yapılmadığında unutulacak konular olduğundan sürekli soru çözümüyle konular hatırlanmalıdır.

11. Sınıf Biyoloji Dersinde Başarı

Biyoloji dersi, konulara hakimiyet isteyen bir derstir. Hakimiyeti sağlayabilmek için zihnen hazır olmak gerekir. Konular hakkında bilgi sahibi olmadan asla soru çözümü yapılmamalıdır. Bilgi olmadan çözülen sorular yanlış çıkacağından motivasyonu kıracaktır. 11. Sınıf Biyoloji soruları çöz etkinliği konuyu unutmamak ve pekiştirmek için yapılır. Biyoloji konuları çok çabuk unutulabilir. Unutmayı engelleyebilmenin yolu soru çözümüdür.