11.Sınıf Fizik Dersinde Neler İşleniyor

11. Sınıf Fizik Dersinde Neler İşleniyor?

10.sınıftan 11.sınıfa geçen sayısal öğrencileri 11. Sınıf Fizik dersinde neler işleniyor? Olduğunu merak eder. 10.sınıftaki sayısal öğrencilerin zorlandıkları dersler arasında fizik vardır. 10.sınıfta zorlanınca 11.sınıfta hangi konuların işlendiğini merak ederler. Fizik, üniversite sınavında yüksek puan almak için çok önemli bir derstir. Biraz zor olsa da düzenli çalışanlar her zaman başarılı olurlar.

Okul ve üniversite sınavında başarılı olmak için 11. Sınıf Fizik dersi soru çöz faaliyetlerini sıklaştırmak gerekir. Öğrenciler okuldaki dersleri dinlerler. Bazıları anlatılanları hemen anlar. Bazı öğrenciler tekrara ihtiyaç duyar. Bundan dolayı öğretmenler derslerde anlaşılmayan yeri tekrar anlatarak herkesin anlamasını sağlar. Bütün öğrencilerin eve gidince konuyu kendilerinin tekrar etmesi şarttır. Evde yapılan tekrar konuyu daha iyi kavramak için şarttır.

11. Sınıf Fizik Dersi Zor mu?

Lise birinci sınıfta her öğrenci fizik dersini almak zorundadır. Sözel ve eşit ağırlık seçenler sonraki yıllarda fizik görmezler. 9.sınıfta fizik adına en temel bilgiler verilir. Zaten her öğrencinin yapmak zorunda olduğu TYT yani Temel Yeterlilik Testi’nde fizik soruları vardır. TYT’de 9.sınıf fizik soruları olduğundan çok zorlayıcı değildir. Her öğrencinin yapabileceği temel konulardan sorulara yer verilir.

10.sınıf fizik soruları kısmen zorlayıcıdır. 11. Sınıf Fizik dersinde neler işleniyor? Diye bakıldığında esas zorlayıcı konuların yer aldığı görülecektir. 9 ve 10. sınıfta işlenen konulara benzemez. Sık aralıklarla tekrar yapılmalı ve çok soru çözülmelidir. Üniversite sınavında soru kaçırmak istemeyenler 11. Sınıf Fizik konularını tamamen halletmelidir. Eksik kalmamalıdır ki 12.sınıf konuları üzerine eklenebilsin.

11. Sınıf Fizik Dersi Konuları

Okul ve üniversite sınavında başarılı olmak için 11. Sınıf Fizik dersi soru çöz etkinliği yapacak öğrenciler öncelikle konuları bilinmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı yeni müfredat konularını yayınladı. Buna göre 11. Sınıf Fizik dersinin 1.dönem konuları şunlardır;

·         Kuvvet ve hareket

·         Vektörler

·         Bağıl hareket

·         Newton’ın hareket yasaları

·         Bir boyutta sabit ivmeli hareket

·         İki boyutta hareket

·         Enerji ve hareket

·         İtme ve çizgisel momentum

2.dönem konuları;

·         Tork

·         Denge ve denge şartları

·         Basit makineler

·         Elektrik ve manyetizma

·         Elektriksel kuvvet ve elektrik alan

·         Elektriksel potansiyel

·         Düzgün elektrik alan ve sığa

·         Manyetizma ve elektromanyetik indüklenme

·         Alternatif akım

·         Transförmatörler

11. Sınıf Fizik Dersi Soru Çözümü

Anadolu liselerindeki öğrencilere alan seçim hakkı verilir. Sayısal alanı seçen öğrenci kendi isteğiyle fizik dersini almak istemiştir. Sayısal seçen öğrenciler üniversite sınavıyla tıp, eczacılık, mühendislik gibi yüksek puanlı bölümlere yerleşmek isterler. Sayısal alandaki derslerin çok büyük kısmı matematiksel işlemler gerektirmektedir. Fizik dersi de formüller ve matematiksel işlemlerle yapılır. Fizik dersinin formüllerini pekiştirmek ve daha yüksek netler yapabilmek için daha fazla çalışmak gerekir.

11.sınıf fiziğini halledememiş bir öğrenci 12.sınıfı yapamazlar. Eksik konuların olması 12.sınıf konularının anlaşılmasını engeller. 12.sınıf konularını yapamayanların üniversitedeki hayallerine ulaşması imkansızdır. Lise yıllarında işlenen fizik konuları birbirine bağlıdır.  Bundan dolayı her yılki fizik dersi eksiksiz olarak halledilmelidir. Bunun yolu düzenli çalışmak ve çok soru çözmektir.

11. Sınıf Fizik Dersi Çalışmaları

Düzenli çalışan öğrenciler 12.sınıfa geldiklerinde hiç zorlanmazlar. Zaten her yılın dersini o yıl hallettikleri için son yıla birikmez. Üniversite sınavındaki başarı 12.sınıftaki çalışmaya bağlı değildir. 12.sınıfta yüksek performans göstermek şarttır. Fakat geçen 3 yıl güzel değerlendirildiyse sorun yaşanmadan en yüksek puanlar alınacaktır.

Fizik dersini başarmak için çeşitli kaynaklardan farklı yapılarda sorular çözülmelidir. Ne kadar çok ve farklı soru çözülürse soru çözme kabiliyeti o kadar gelişecektir. Kaynak almadan önce 11. Sınıf Fizik dersinde neler işleniyor? Olduğunu bilmelisiniz. Çünkü kaynakların bazıları eski basım olabilir. Eski basımlarda yeni konuların soruları olmaz. Eksik konu kalmaması adına yeni müfredat programına uygun kaynaklar alınmalı. Bütün sorular çözülmeli. Yapılamayan veya yanlış yapılan soruların çözümleri mutlaka öğrenilmelidir.