11.Sınıf Sosyoloji deneme sınavı çöz

11. Sınıf Sosyoloji Deneme Sınavı Çöz

Alan Yeterlilik Testine hazırlanan öğrenciler 11. Sınıf Sosyoloji deneme sınavı çöz etkinliği ile pratik yapabilirler. Ülkemizdeki üniversite sınavı iki aşamalıdır. Birinci aşamasında her öğrenci aynı teste tabi tutulur. İkinci sınavda ise üniversitede tercih edilecek alana uygun olan testler yapılır. Sözel alandan tercih yapmayı düşünenler Sosyal Bilimler 2 testini de yapmak zorundadır. Sosyal Bilimler 2 testinde felsefe grubundan 12 tane soruya yer verilir.

12 soruluk felsefe grubu testinde sosyoloji, psikoloji, mantık ve felsefeden sorular bulunur. Bir net binlerce öğrenciyi arkada bırakmayı sağlar. Daha yüksek puan almak ve daha iyi üniversiteye yerleşmek için 11. Sınıf Sosyoloji soru çöz işlemlerine hız vermek gerekir. Daha çok soru çözümü daha çok bilgi ve daha hız kazanmak demektir.

11. Sınıf Sosyoloji Soru Çözme

Okul sınavlarındaki sorular klasik, boşluk doldurma, doğru yanlış ve çoktan seçmeli olarak çeşitlendirilir. Üniversiteye giriş sınavlarında ise çoktan seçmeli sorular vardır. Sınırlı zaman içinde en doğru kararı vermek gerekir. Zamanla yarışırken doğru kararlar verebilmek için 11. Sınıf Sosyoloji soru çöz faaliyetleri sıklıkla yapılmalıdır. Soru çözümü yaparken de sorumlu olunan konular listesi dikkate alınmalıdır.

Listedeki konulardan bazılarında daha iyi olunabilir. İyi bilinen konulardan daha az soru çözülebilir. Fakat “nasıl olsa konuyu biliyorum soru çözmeme gerek yok” mantığına asla girilmemelidir. Bilinen konulardan dahi az da olsa düzenli soru çözülmelidir. Esas mevzu hakim olunmayan konulardır. Konularla ilgi devamlı ve çok soru çözülmelidir. Net sayısı en yükseğe çıkarılıncaya kadar soru çözümlerine devam edilmelidir.

AYT 11. Sınıf Sosyoloji Denemeleri

11.sınıfta verilen Sosyoloji dersinden Alan Yeterlilik Testi’nde soru gelmektedir. Felsefe grubu içinde yer alan soruların konu dağılımı yıllara göre değişmektedir. Felsefe grubundan toplamda 12 tane soru sorulmaktadır. Geçmiş yıllarda çıkan soru dağılımlarına bakılarak çalışmalara ağırlık verilebilir. Fakat bu daha önce soru çıkmayan konudan soru gelmeyeceği anlamını taşımaz.

Hiç soru çıkmamış konulardan soru gelme ihtimali son derece yüksektir. 11. Sınıf Sosyoloji deneme sınavı çöz ile her konuya eşit çalışma yapılmalıdır. Sosyoloji denemeleri bazen konu konu olurken bazıları bütün konuları kapsamaktadır. Öğrenciler durumlarına göre uygun olan denemeyi tercih etmelidir. Bütün konuları çalışmayı bitirenler genel denemeleri tercih edebilir. Konu çalışma aşamasında olanlar ise konu bazlı denemeleri tercih etmelidir.

11. Sınıf Sosyoloji Konuları

Sosyoloji dersi sözel ağırlıklıdır. Ezbere dayalı gibi görünse de aslında yorum ve kavramayla alakalıdır. Sosyoloji dersinin üniteleri şunlardır;

  • Sosyolojiye Giriş
  • Birey ve Toplum
  • Toplumsal Yapı
  • Toplumsal Değişme ve Gelişme
  • Toplum ve Kültür
  • Toplumsal kurumlar

Üniteler iki döneme yayılarak anlatılır. Konuların akılda kalması için farklı çalışmalar yapılabilir. Konuların özetini çıkarma ve not alma kalıcı bir yöntemdir. Kavram defterleri, şemalar, ezber kartları kalıcılık adına güzel metotlardır. Bütün metotlara ilave olarak soru ve deneme çözümü kalıcılık ve hız kazanma adına çok etkilidir. 

11. Sınıf Sosyoloji Denemeleri Önemi

Sınavlara hazırlık belli bir plan ve program içinde gerçekleşmelidir. Sistemsiz çalışma netice vermeyebilir. 11.sınıf öğrenciler için sınavlara hazırlık anlamında önemli bir yıldır. 9 ve 10.sınıf erken görüldüğü için üniversite hazırlığının pek olmadığı zamanlardır. Fakat 11.sınıf düzenli çalışmaların mutlaka başlaması gereken yıldır. 11.sınıfın dersleri arasında yer alan sosyolojiden üniversite sınavlarında genel olarak 3 soru gelmektedir. Geçen yıl;

·         Sosyoloji bilimine giriş ünitesinden 1 soru

·         Birey ve toplu ünitesinden 1 soru

·         Toplum ve kültür ünitesinden 1 soru gelmiştir.

Bir sorunun dahi önemli olduğu üniversite sınavında daha yüksek başarı gösterebilmek için 11. Sınıf Sosyoloji deneme sınavı çöz etkinliklerine önem verilmelidir. Her deneme ile yeni bilgiler öğrenilecek ve hız kazanılacaktır.