12.Sınıf Coğrafya Testleri12.Sınıf Coğrafya Dersleri İçin Testler

12. Sınıf Coğrafya Dersleri İçin Testler

Üniversite giriş sınavına hazırlanan eşit ağırlık ve sözel öğrenciler farklı kaynaklardan 12. Sınıf Coğrafya dersler için testler çözmelidir. Coğrafya dersinde dünya ve ülkemize dair yeni bilgiler öğrenilir. İklimler, bitki örtüleri, nüfus yoğunluğu gibi konular dersin ana konularıdır. 9.sınıfta bütün öğrenciler temel konuları içeren coğrafya dersini alır. 9. sınıf ve nispeten 10.sınıf konularından TYT sınavında sorular gelir.

TYT, Temel Yeterlilik Testi’nin kısaltılmış halidir. Üniversitede eğitim almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu sınavdır. Sınavda belirlenen barajı geçenler AYT sınavına girebilir. AYT sınavında her öğrenci tercihte bulunacağı bölüme uygun testleri çözmek zorundadır. Sözel ve eşit ağırlık puanlarıyla öğrenci alan bölümler için coğrafya soruları çözülmelidir.

12. Sınıf Coğrafya Dersi Testleri

Alan Yeterlilik Testi’nde sosyal bilimler 2 testi vardır. Bu testte coğrafyadan 24 soru bulunmaktadır. Tek bir sorunun dahi önemli olduğu sınavda 24 soru çok değerlidir. 24 soruyu doğru cevaplandırmak için çok sayıda 12. Sınıf Coğrafya dersi testleri çözülmelidir. AYT sınavında çıkan sorular 9’dan başlayarak 12.sınıfın sonuna kadarki konuları kapsamaktadır.

12.sınıf konuları geniş kapsamlı olduğundan önem verilmelidir. Derse ilgisi yüksek olan öğrenciler coğrafyadan daha fazla net çıkarmaktadır. Edebiyat – Coğrafya testinde netini yüksek tutanların sıralaması yüksek gelecektir. Daha yüksek puan alabilmek için konu tekrarlarına ve soru çözümüne dikkat edilmelidir. Tekrarları ve soru çözümleri öğretmenlerin konu anlatımından sonra yapılmalıdır. Teknik bilmeden eksik bilgilerle konu çalışmak çok yanlıştır. Öğretmenin anlatımından sonra tekrar yapılmalı ve 12. Sınıf Coğrafya dersleri için testler çözülmelidir.

12. Sınıf Coğrafya Dersi Kaynak Testleri

Coğrafya dersini çalışırken sistemli ve planlı olunmalıdır. Çalışmalar konuların sıralamasına göre düzenlenmelidir. Konu çalışmaları haritalarla yapılırsa daha kalıcı olacaktır. Ülkeler, bölgeler, şehirler, iklimler haritalarla çalışılınca daha verimli olur. Kavram haritaları, görsel materyaller, belgeseller, kısa filmler konuları kavramada etkilidir. Konuların pekişmesi için düzenli olarak soru çözülmelidir. Soruların farklı kaynaklardan çözülmesi gerekir.

Farklı kaynaklarda farklı tarz sorular görülecektir. Üniversite sınavında hangi tarz soru geleceği bilinmediğinden farklı kaynaklardan çözülmelidir. Her bir soru yeni bilgiler öğretecektir. Her gün düzenli olarak soru çözümüne zaman ayrılmalıdır. Her gün sor çözmek konuların unutulmasını engeller. 12. Sınıf Coğrafya dersi testleri soruları kolaydan zora olduğunda motivasyonu artırır. Kolay sorularla yapabildiğini gören her seviyedeki öğrencide öğrenme motivasyonu gelişir.

12. Sınıf Coğrafya Dersi Konuları

Sınava hazırlık çalışmalarına başlamadan önce konuların neler olduğu bilinmelidir. 12. sınıf coğrafya dersi konuları şunlardır;

·         Ekstrem doğa olayları

·         Doğal sistemlerdeki değişimlerin geleceğe etkisi

·         Şehirleşme, göç ve sanayi ilişkisinin toplumsal etkileri

·         Türkiye’deki bölgesel kalkınma projeleri ve işlevsel bölgeler

·         Ulaşım sistemlerinin gelişimini etkileyen faktörler

·         Türkiye’de ulaşım sistemlerinin gelişimi

·         Dünya ticaret merkezleri ve Türkiye’de ticaret

·         Türkiye’yi sembolize eden doğal ve kültürel değerler

·         Türkiye’nin turizm potansiyeli ve politikaları

·         Ülkelerin, kıtaların ve okyanusların konumunun küresel ve bölgesel önemi

·         Türkiye’nin jeopolitiği

·         Türk kültür bölgeleri ile Türkiye ilişkisi

·         Gelişmişlik seviyelerine göre ülkeler

·         Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik özellikleri

·         Ülkelerin doğal kaynak rezervlerininküresel ve bölgesel ilişkilerine etkisi

·         Enerji taşımacılığı

·         Ülkeler arasında sorun oluşturan mekana bağlı unsurlar, sıcak çatışma bölgeleri

·         Doğal çevrenin sınırlılığı ve sürdürülebilirlik

·         Çevre bilinci, kültürel ve doğal mirasın korunması

Online 12. Sınıf Coğrafya Dersi Testleri

Üniversite sınavına hazırlanma süreci gergin ve streslidir. Hiçbir zaman çalışmadan vazgeçilmemelidir. Soru çözme hazırlıkta çok önemli bir unsurdur. 12. Sınıf Coğrafya dersleri için testler online eğitim sitelerinden elde edilebilir. Online testlerin cevap anahtarı hemen görülebilir. Cevap anahtarıyla net sayısı belirlenebilir. Boş bırakılan ve yanlış olan soruların gerekli çözümleri ve açıklamalarına da yer verilir.