12.Sınıf Matematik (İleri Düzey) Testleri Nasıl Çözülmelidir

12. Sınıf Matematik (İleri Düzey) Testleri Nasıl Çözülmelidir?

Sınavlarda başarıyı yakalayabilmek için 12. Sınıf Matematik (ileri düzey) testleri nasıl çözülmelidir? Sorusunun cevabına uygun hareket edilmelidir. Üniversite sınavlarında matematik testleri bulunmaktadır. Matematik testlerini sayısal ve eşit ağırlık alanlarından tercih yapacak öğrenciler çözmektedir. YTY ve AYT sınavlarının her ikisinde de matematik vardır. Birçok öğrenci için matematik zor bir derstir. Uzmanların tavsiyelerine uygun çalışıldığı zaman başarı oranı yükselir.

9.sınıfta gösterilen ve ana konuları içeren sorular TYT matematik testinde sorulur. AYT’deki matematik testinde ise 10, 11 ve 12 sınıfa ait konuları sorularına yer verilir. Matematikten yüksek net çıkarmak isteyenler ana konuları tamamen halletmiş olmalı. Ana konuları bitirenler 12.sınıfta ileri matematik dersini seçebilir. 12. Sınıf Matematik (ileri düzey) ders testleri çözümleri sınav netlerinin yükselmesine yardımcı olacaktır.

12. Sınıf İleri Düzey Matematik Başarısı

İnsan önyargılarıyla yenilir. Ön yargıları bir kenara bırakarak başarı elde edilir. Matematik testlerini çözmekte zorlananlar uzmanların 12. Sınıf Matematik (ileri düzey) testleri nasıl çözülmelidir? sorusunun cevabını baz almalıdır. Matematik bilgi ve çalışma gerektirir. İleri düzey matematiğin testlerini çözebilmek için;

·         Öncelikle öğretmenlerin konu anlatımları çok dikkatli dinlenmelidir. Öğretmenler konu anlatımları sırasında ipuçları vermektedir. Bu ipuçları soru çözümlerinde öneme sahip detaylardır.

·         Derste anlatılan konular mutlaka evde tekrar edilmelidir. Öğretmenlerin 12. Sınıf Matematik (ileri düzey) ders testleri içinden çözdüğü soruların mantığı kavranmalıdır.

·         Konularda formül varsa ezberlenmelidir.

·         Konularla ilgili farklı yayınevlerinin çeşitli tarzdaki soruları çözülmelidir.

·         Sorularda boş bırakılan veya yanlış yapılanların çözümleri kesinlikle öğrenilmelidir. Sorulan çözümlerini öğrenmek daha fazla bilgi anlamına gelmektedir.

12. Sınıf İleri Düzey Matematik Temeli

12. sınıf üniversite sınavı çalışmalarının yoğun yapıldığı bir yıldır. Önceki yılların matematik konularını bitirmiş ve yeterince soru çözmüş olanlar ileri düzey matematik dersi alırlar. İleri düzey matematik daha fazla çalışmayı gerektiren konuları içerir. Bu dersi alanlar daha fazla çalışmaları gerektiğini bilmelidir. Konuları çalışırken formülleri not almak gerekir. Formül notları çok faydalı olacaktır.

Matematik ezbere çalışılmaz. Evet, formüller ilk aşamada ezberlenir. Fakat soru çözülmediğinde bu ezberler kısa sürede unutulur. Matematik çalışmaları soru çözme üzerine yoğunlaşmalıdır. Gerekirse sıfırdan başlanmalı ama çok soru çözme odaklı olunmalıdır. Yapamadığını düşünenler çalışmaya TYT konularından başlamalıdır. TYT konuları temel olduğundan diğer konular üzerine daha kolay eklenebilir.

12. Sınıf İleri Düzey Matematik Konuları

Soru çözümlerine başlamak için konuları bilmek gerekir. Konu temeli olmadan soru çözümü yapılamaz. İleri düzey matematik haftada 6 saat verilmektedir. 6 saat dersin işlenişi için uygun bir zamandır. Fakat soru çözümü için yeterli olmayacaktır. Soru çözümüne ne kadar çok vakit ayrılırsa o kadar güzel sonuçlar alınır. 12. sınıf ileri düzey matematik konuları şunlardır;

·         Üstel ve logaritmik fonksiyonlar

·         Üstel fonksiyon

·         Logaritma fonksiyonu

·         Üstel, logaritmik denklemler ve eşitsizlikler

·         Diziler

·         Gerçek sayı dizileri

·         Trigonometri

·         Toplam fark ve iki kat açı formülleri

·         Trigonometrik denklemler

·         Dönüşümler

·         Analitik düzlemde temel dönüşümler

·         Türev

·         Limit, süreklilik

·         Anlık değişim oranı ve türev

·         Türevin uygulamaları

·         İntegral

·         Belirsiz integral

·         Belirli integral ve uygulamaları

·         Analitik geometri

·         Çemberin analitik incelemesi

12.Sınıf İleri Düzey Matematik Soru Çözüm

Matematiği yapamayanlarda en çok görülen savunma “temelim yok”tur. Bir öğrenci dört işlemi biliyorsa temeli vardır. Üzerine bina etmek çalışmasına bağlıdır. Tekrar tekrar konu çalışmak matematik için doğru bir yöntem değildir. Olması gereken devamlı ve bıkmadan soru çözmektir. Çok fazla yanlış çıksa da soru çözümünü asla bırakmamak gerekir.

Yanlış çıkan sorular öyle bırakılmamalıdır. 12. Sınıf Matematik (ileri düzey) testleri nasıl çözülmelidir? Konusundaki can alıcı husus yapılamayan soruların çözümlerini öğrenmektir. Testteki bütün soruları çözenin eksik konusu yok demektir. Yanlış ve boşu olmak eksiklerin olduğu anlamına gelir. İnteraktif testler tercih edilirse anında çözümlere ulaşılır.