12.Sınıf Tarih Konu Anlatımları, Soru Çöz

12.Sınıf Tarih Konu Anlatımları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsinin 12.Sınıf Tarih konu anlatımları ile bilgilenmesi gerekir. Çünkü 12.Sınıf Tarih dersi ülkemizin geçmişindeki en önemli olayları anlatmaktadır. İkinci Dünya savaşı gibi dünyanın kaderini belirleyen konuların yer alması dersi daha önemli kılmaktadır. Genel kültür dışında okul ve üniversite sınavlarında başarılı olmak isteyen sözel öğrencilerinin yoğunlaştığı bir derstir.

12.sınıf Tarih dersini üniversitede sözel ağırlıklı bölümleri tercih edecek öğrenciler seçer. Tarih sözel bir derstir. Ezbere dayalı olduğu düşünüldüğünden dolayı birçok öğrencilerin korkulu rüyasıdır. Aslında konuların temel mantığı anlaşıldığında zor değildir. Ezber yerine bağlantıların kurulması gerekir. Bağlantıları kurup soruları daha kolay çözmek için 12.Sınıf Tarih soru çöz etkinliklerinin yapılması gerekir.

12.Sınıf Tarih Soru Çözme

Lise son sınıf tam bir sınav hazırlık yılıdır. 9, 10 ve 11.sınıf konularını halledenler son sınıfı biraz daha kolay geçirebilir. Her yıla ait konuların soru çözümleriyle tekrar edilmesi gerekir. Fakat konu çalışma ve kavrama kısmının son sınıfa bırakılması gerginliği artırır. Son sınıfa sadece son sınıfın konuları bırakılmalıdır. Sınavın gerginliği üzerine konu yetiştirememe dersi eklenmemesi için bu şarttır.

12.sınıfta son rötuşlar yapılır. Her dersin konuları dinlenir, sorular çözülür. 12.Sınıf Tarih soru çöz etkinliği sözel öğrencilerin en fazla zamanını alan derstir. Sözel alandan yüksek puanlı bir bölüm kazanabilmek için 12.sınıf Tarih dersine önem verilmelidir. Soru çözümleri öğrencilerin konuları ezberlemeden kavramasına yardımcı olur.

12. Sınıf Tarih Dersi Konuları

Tarih dersini 9.sınıfta bütün öğrenciler alır. Çünkü üniversite sınavının birinci basamağı olan TYT sınavında 9.Sınıf tarih dersinden soru gelir. TYT sınavında alan ayrımı olmaksızın bütün öğrenciler aynı testlerle muhataptır. Bundan dolayı 9.Sınıf tarih dersini sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil öğrencilerinin hepsi alır. 12.Sınıf tarih konu anlatımları ile sözel öğrenciler AYT sınavında yüksek net çıkarmak için hazırlık yapabilir. 12. Sınıf Tarih dersi konuları şunlardır;

·         20. yy başlarında Osmanlı Devleti ve dünya

·         Milli mücadele

·         Atatürkçülük ve Türk inkılabı

·         İki savaş arasındaki dönemde Türkiye ve dünya

·         2. Dünya Savaşı sürecinde Türkiye ve dünya

·         Toplumsal devrim çağında dünya ve Türkiye

·         21.yy’ın eşiğinde Türkiye ve dünya

12. Sınıf Tarih Testlerinin İçeriği

Alan Yeterlilik Testi’nde Sosyal Bilimler 2 testi vardır. Sosyal Bilimler Testi 2’de Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu, Din Kültürü derslerinden sorular gelmektedir. AYT’deki Tarih 2’de 11 soru vardır. 11 soruda 12.Sınıf Tarih dersi konularının oranı çok yüksektir. 12.Sınıf Tarih dersini sadece sınav endeksli düşünmek doğru değildir. Çünkü dersin konuları her Türk vatandaşının bilmesi gereken genel kültür konularını içerir.

Genel kültürünü geliştirmek isteyenler için önemli bir derstir. Dersin genel kültüre katkısını gençler yaşarken hissedeceklerdir. Üniversite sınavında olumlu katkısını görmek için bol soru çözülmelidir. Sınava hazırlık için çözülecek testlerin dikkatli seçilmesi gerekir. Sorular kolaydan zora doğru olmalıdır. Kolay sorularda yüksek netler çıkarmak öğrencilerin motivasyonunu artırır. Motivasyonu yüksek olan öğrencilerin başarı oranı yüksek olur.

Online 12. Sınıf Tarih Testleri

12. Sınıf Tarih dersinin konuları 1. Dünya Savaşından sonraki dünya ve Türkiye ile başlar. Günümüzdeki dünya ve Türkiye ile biter. Konuları içeren özgün testler çözülmelidir. Aynı tarz soruların çözülmesi, öğrenciye yüksek fayda sağlamaz. Özgün soruları içeren farklı yayınevlerinin testlerini çözmek daha fazla fayda sağlayacaktır.

Farklı kaynakları almaya vakti ve maddi gücü olmayanlar online test imkanını değerlendirebilir. Akıllı telefon ve interneti olan her öğrenci ücretsiz online testleri çözebilir. Online eğitim sitelerin bazılarında testlerin yanında 12. Sınıf Tarih konu anlatımları da bulunur. Öncelikle konu anlatımları dinlenip sonrasında soruların çözülmesi daha verimli olacaktır.