12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Testleri12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Testleri Nasıl Çözülmelidir

12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Testleri Nasıl Çözülmelidir?

Sözel bir ders olan 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı testleri nasıl çözülmelidir? İpuçları alınarak daha yüksek netler çıkarılabilir. Türk Dili ve Edebiyatı dersi sözel ağırlıklıdır. Okullarda 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine alanlarına uygun dersler seçtirilir. Türk Dili ve Edebiyatı dersi, sözel ve eşit ağırlık alanlarından üniversite tercihi yapacak öğrenciler tarafından alınır.

Her Türk vatandaşı dilbilgisi kurallarına uygun şekilde Türkçe kullanmalıdır. Türkçe kullanımına dair sorular TYT sınavında yer alır. Temel Yeterlilik Testinde Türkçe sorularına yer verilir. Edebiyat soruları AYT sınavında öğrencilerin karşısına çıkacaktır. Alan Yeterlilik Testinde 40 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler 1 testi vardır. Testte 24 tane Türk Dili ve Edebiyatı sorusu sorulur.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Testleri

Alan Yeterlilik Testi’ndeki 24 sorunun hepsi 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinden gelmez. Ancak büyük bir kısmını kapsadığından önem verilmelidir. Testte yüksek net çıkaran ve derse önem veren öğrenciler aktif olarak hazırlık yapar. 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders testleri AYT ve okul sınavları için yapılan çalışmalara yönelik hazırlanır. Öğrenciler okul ve üniversite sınavına hazırlanırken çok soru çözmelidir.

Okul sınavlarında tek tarz sorular olmaz. Klasik, boşluk doldurma, doğru yanlış ve çoktan seçmeli soruların hepsine yer verilmelidir. Bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın koyduğu bir kuraldır. AYT sınavlarındaki soruların hepsi çoktan seçmelidir. Test ağırlıklı olduğundan öğrenciler test çözümleri yaparak sınava hazırlanır. 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı testleri nasıl çözülmelidir? Sorusunun cevabı doğrultusunda hazırlık yapılırsa başarı elde edilecektir.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Çalışmaları

12. Sınıf Türk Dili dersinde çok fazla yazar, şair ve eser adı geçmektedir. Dönemlerine göre yazarları, yazarların eserlerini ezberlemek çok zordur. 12.sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders testleri öğrencilerin isimleri ezberlemesinde en büyük yardımcıdır. Lise son öğrencisi sınava hazırlanmanın verdiği stresle yaşar. Stres öğrencilerin öğrenmesini yavaşlatır. Tavsiyen ve öneriler doğrultusunda ders çalışıldığında sınavlarda başarı elde edecektir. Türk Dili ve Edebiyatı dersi çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler;

·         Dersi, öğretmenden dinleyin. Sonra kendim çalışırım demek zaman kaybıdır. Ayrıca öğretmenler yılların tecrübesi doğrultusunda ipuçları verecektir. Bunları kaçırmamak gerekir.

·         Okulda anlatılan konular evde tekrar edilmeli. Tekrar edilirken ezberlenmesi gereken yazarlar, eserler not alınmalı. Alınan notlar görülebilecek bir yere asılmalıdır. Böylece göz gördükçe kaydedecektir. Farkında olmadan ezber yapılacaktır.

·         Esas önemli nokta her konuyla alakalı testler çözülmesidir. Bir kaynaktan soru çözmek verimi azaltır. Daha farklı kaynaklardan test çözülmelidir. Farklı tarz sorulara alışmak sınav başarısını olumlu etkiler.

·         Konularla ilgili çok soru çözülmelidir. Bir iki kaynak bitirmekle yetinilmemelidir.

Online 12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Testleri

Teknoloji ilerledikçe insanlara sunulan imkanlar değişmektedir. Eskiden üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin tek kaynakları vardı. O da matbu kitaplardır. Günümüzde teknoloji ilerledi. E-kitap cihazlarına kitaplar yüklenerek kullanılabilmektedir. Kilolarca ağırlığa sahip kitapları taşımak yerine küçük bir cihazda bütün kitapları taşıma kolaylığı sunulmaktadır. Teknolojinin bir diğer kolaylığı da internete herkesin kolaylıkla ulaşabilmesidir.

Günümüzde her öğrenci internet ve akıllı telefon kullanmaktadır. Telefonlar test çözmek için kullanılabilir. Online eğitim sitelerinde yer alan testlere ulaşmak için internet ve akıllı telefon olması yeterlidir. Sitelerde 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinin bütün konularına ait testlere ulaşılabilir. Örneğin dersin ilk ünitesinde yer alan “İlk Örneklerden Günümüze Türkçe’nin Önemli Sözlükleri” konusuna ait çok sayıda teste ulaşım sağlanabilir. Genellikle ücretsiz olan testler, çeşitli nedenlerle test alamadığını söyleyen öğrencilerin bahanelerine engel teşkil eder. Bazı öğrenciler doğru test çözme yöntemlerini de siteden öğrenebilir. Sene başında 12.sınıf Türk Dili ve Edebiyatı testleri nasıl çözülmelidir? Konusu hakkında detaylı bilgiler edinilebilir. Böylece başarı yolundaki engeller kaldırılmış olur.