2.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Testleri, Ders Testleri

2.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Testleri

Ailede, doğada ve sosyal hayattaki yaşamın konu edildiği 2.Sınıf Hayat Bilgisi konu testleri öğrencilerin konuları pekiştirmesine yardımcıdır. Birinci sınıf öğrencilerin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Okula yeni başlamanın verdiği heyecana okuma- yazma öğrenme heyecanı da eklenir. Bir yaş daha büyüyen çocuklar yepyeni bir heyecana yelken açar. 2.Sınıf, çocukların ciddi anlamda okula alışma evresidir.

2.Sınıfta okumak öğrencilere tecrübe kandırmaktadır. Birinci sınıfı başarıyla bitirmenin verdiği özgüvenle hareket ederler. 2.Sınıfta Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Görsel Sanatlar, yabancı dil, müzik, serbest etkinlikler, oyun ve fiziki etkinlikler dersi görülür. Hayat bilgisi dersinde, öğrencilere hayatı yaşarken lazım olacak bilgiler öğretilir. Öğretilen bilgilerin kalıcı olması için 2.Sınıf Hayat Bilgisi ders testleri kullanılır.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Testi Etkinliği

2.Sınıf öğrencilerinin yaşam sırasında uyması gereken kuralları bilmesi gerekir. Yapılan hareketlerin hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu bilmeleri onların hayata adapte olmasını kolaylaştıracaktır. Bu aşamada öğrenciler daha sınav mantığına alışamamıştır. 2.Sınıf Hayat Bilgisi ders testleri alıştırma şeklinde kullanılır. Öğretmen konuyu anlattıktan sonra az sorudan oluşan ders testlerini yaparak öğrencilerin konuyu anlayıp anlamadığını anlar.

Öğrenciler için öğretmenin söylediği şey doğrudur. Onun söylediğinin dışında başka birilerinin söylediğini doğru kabul etmez. Anne babanın etkisi öğretmenin yanında oldukça azdır. Öğretmenler, çocukların verdiği bu değeri öğretim ve eğitim için kullanırlar. Akşam eve ödev olarak testler verilir. Öğretmenin verdiği görevi yapmamayı düşünmeyen öğrenciler testi yaparlar. Böylece öğretmen öğrettiği konuların pekişmesini testlerle sağlar.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Konuları

Öğrenciler 2.Sınıf Hayat Bilgisi konu testleri ile çok bilgi edinir. Öğretmenin her verdiği bilgiyle kalıcı davranışlar oluşturmayı hedefler. Kalıcı davranışların oluşması sadece konu anlatımıyla gerçekleşmez. Konu anlatımı, uygulama ve soru çözümü gerekir. Günümüzdeki yeni nesil sorular öğrencilerin uygulama yapmalarındaki gibi bir tesir bırakmaktadır. 2. Sınıf Hayat Bilgisi dersinde ünite sayısı azdır. Fakat ünitelerin içine yerleştirilen konular fazladır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni müfredat programındaki üniteler şunlardır;

·         Okulumuzda Hayat

·         Evimizde Hayat

·         Sağlıklı Hayat

·         Güvenli Hayat

·         Ülkemizde Hayat

·         Doğada Hayat

Çocuklar sosyal hayatta ihtiyaç duyacakları birçok konuya 2.Sınıf Hayat Bilgisi dersi aracılığıyla ulaşma imkanını bulur. Okulda arkadaşlarıyla ilişkisinin nasıl olması gerektiğinden hayvanları nasıl sevmesi gerektiğine dair çok çeşitli konu anlatılır.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Testi İçerikleri

Hayat Bilgisi dersi 2.sınıfta haftada 4 saat verilmektedir. Üniteler az görünmesine rağmen konular çok olduğundan sınıf içinde 2.Sınıf Hayat Bilgisi ders testleri yapmak için fazla vakit kalmaz. Her konunun anlatımından ve çeşitli uygulamalarından sonra test uygulanmalıdır. Test uygulamaları konunun öğrenciler tarafından doğru anlaşılıp anlaşılmadığını gösterir. Öğretmen öncelikle konuyu anlatır.

Her konu için hazırlanan testler vardır. Testlerin konu konu yapılması daha sağlıklıdır. Önce konularla uyumlu olarak yapılmalı sonrasında konuların hepsini kapsayan testler uygulanabilir. Konu testlerinde öğrencilerin gördüklerini ifade etmeleri ve doğru anlamaları amaçlanır. Sorularda kolaydan zora doğru ilerlenir. Böylece her seviyedeki öğrencinin konuya ve testlere alışması sağlanır. Kolay soruları yaparak temelini oluşturan öğrencilere ilerleyen zaman içinde zor testler yaptırılabilir.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Testleri Kapsamı

2. Sınıf öğrencileri daha yeni okuma yazma öğrenmiş çocuklardır. Ders, okul ve sınıf kavramını daha yeni oturtmuşlardır. Birden yüklenmek doğru değildir. Fakat çocuklar verileni hafızalarına kaydedecek özel yeteneğe sahiptir. Her öğrencinin yeteneği ve zekası aynı seviyede olmayabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği konuları anlayabilecek ve kavrayabilecek seviyededirler.

Konuların kavranması ve pekiştirilmesi için 2.Sınıf Hayat Bilgisi konu testleri uygulanır. Günümüzde çeşitli kaynakların konu testleri vardır. Test seçimine çok dikkat edilmelidir. Öğrencilerin seviyesinin üzerindeki testlerin uygulanması kazanımla neticelenmez. Zor ve seviyenin üzerindeki testler öğrencilerin dersten soğumasına neden olabilir.