2.Sınıf İngilizce Soru Çöz, Ders Testleri, deneme çöz

2.Sınıf İngilizce Soru Çöz

Öğrencilerin okul hayatlarında ilk defa karşılaştıkları dil dersini başarmalarında 2.Sınıf İngilizce soru çöz faaliyetleri çok etkilidir. Orta yaşın üzerinde olanlar İngilizce dersiyle ortaokulda karşılaşmıştır. Dil eğitimi için ortaokul çok geçtir. Geç vakitte başlanan eğitimin neticesi olarak orta yaştaki bireylerin çok büyük bir kesimin İngilizcesi istenen seviyede değildir. Dünya genelinde hakim olan dil İngilizcedir.

Çocuklarımızın geleceğe hazırlanması için İngilizce öğrenmeleri şarttır. Bundan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı resmi olarak İngilizce derslerini 2.Sınftan itibaren göstermeye karar vermiştir. Anaokullarında gösterilen İngilizce daha çok oyun eksenlidir. 2.Sınıftaki eğitim ise derstir. Konu anlatımlı olarak ilerler. Konu anlatımlarının ardından uygulanan 2.Sınıf İngilizce ders testleri ile bilgilerin yerleşmesi amaçlanır.

2. Sınıf İngilizce Dersi

1.Sınıfta öğrenciler tek bir tane öğretmen görürler; o da sınıf öğretmenleridir. İkinci sınıfa gelinde İngilizce öğretmeniyle de tanışırlar. Daha yeni okumayı öğrenmiş bazı öğrenciler dil eğitiminde zorlanırlar. Yetişkin bireylerden daha az zorlandıkları kesindir. Zorlanmalarına rağmen öğrenmelerini sağlayabilmek için 2.sınıf İngilizce soru çöz faaliyetleri yapılır. Bu faaliyetler eğlenceli görsellerden oluşur. Böylece çocuklar sıkılmadan soruları çözüp öğrenebilirler.

 Zorlanan öğrencilerin derse ilgilerini artırmak için aktiviteler yapmak gerekir. İngilizce şarkı söylemek, eğlenceli videolar izletmek o yaştaki öğrencilerin dikkatlerini çekecektir. Konular ilerledikçe öğretmenler denemeler yapmak isteyecektir. Denemelerle çocukların konuları ne kadar öğrendikleri ve öğrendiklerini unutup unutmadıkları belirlenir. 2.Sınıf İngilizce deneme çöz etkinliğinin eğlenceli soruları içermesine özen gösterilmelidir.

2. Sınıf İngilizce Ders Testleri İçeriği

2. Sınıf öğrencileri haftada 2 saat İngilizce dersi görürler. 2 saat İngilizce temelinin oluşturulması için yeterlidir. Ders saatinin daha fazla olması öğrencilerin yorulmalarına neden olabilir. İki saatlik zaman içerisinde 10 ünite işlenir. Ünitelerde daha çok kelime öğretimi ve temel bazı ifadeler öğretilir. 2. Sınıf İngilizce ders testleri ünite konularını içerecek şekilde hazırlanır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2. sınıf İngilizce üniteleri şunlardır;

·         1.Ünite: Kelimeler (Words)

·         2.Ünite: Arkadaşlar (Friends)

·         3. Ünite: Sınıfta (In the classroom)

·         4.Ünite: Sayılar ( Numbers)

·         5.Ünite: Renkler (Colors)

·         6.Ünite: Oyun alanında ( At the playground)

·         7.Ünite: Vücudun bölümleri ( Body Parts)

·         8.Ünite: Evcil hayvanlar (Pets)

·         9.Ünite: Meyveler (Fruit)

·         10.Ünite: Hayvanlar (Animals)

2. Sınıf İngilizce Deneme Kapsamı

2. Sınıfta verilen İngilizce dersi sınava yönelik değildir. İngilizce için bir temel oluşturmak istenir. Bu temel sınavla korkutularak yapılmaz. Eğlenceli unsurlar kullanılarak öğretim yapılması hedeflenir. 2. Sınıf İngilizce deneme çöz etkinliği büyük bir sınav gibi anlaşılmamalıdır. Çocukların neyi ne kadar öğrendiklerini görmeye yarayacak bir faaliyettir. Sorular karikatürler ve resim gibi eğlenceli unsurlarla sorulur.

İngilizce dersinin anlatımı öğrencilerin gelişimlerine uygun olmalıdır. Kesme yapıştırma, boyama, şarkı söyleme, oyunlar kullanılarak derse olan ilgi artırılır. Aynı şekilde denemelerde sorulan sorular da bu minvalde olmalıdır. Asıl amaç çocukların denemeler aracılığıyla da bir şeyler öğrenmesi olmalıdır.  Denemelerle çocukların konsantre olması, yoğunlaşması ve kurallara uyması sağlanır.

2.Sınıf İngilizce Soruları Niteliği

Büyüklerimizin söylediği bir söz vardır; Ağaç yaşken eğilir. Ağacı yaşken eğmek çok daha kolaydır. İngilizce eğitimi için bu söz düstur edinilmiştir. Erken yaştaki çocukların yeni bir dil öğrenmesi yetişkinlere göre çok daha kolaydır. Dikkat edilmesi gereken husus eğitimin öğrencilerin seviyesine göre verilmesidir. Seviyeye uygun olmadığında verimli olmayacaktır.

Öğrencilere kalıp cümleler ve temel kelimeler eğlenceli ve renkli unsurlarla öğretilir. Öğretilen kelime ve ifadeler uygun şekilde 2.Sınıf İngilizce soru çöz etkinliklerinde sorulur. Sorulara cevap verebilmesi öğrencilerin gelişimine katkıda bulunacaktır. Soruları çözmeleri çocukların İngilizce kelime öğrenmelerini, okumalarını ve cümle yapısına dair bilgiler edinmesini sağlayacaktır. Soruların çocukların seviyesine uygun olması çok önemlidir.