4.Sınıf Fen Bilimleri Konu Testleri, Soru Çöz

4.Sınıf Fen Bilimleri Konu Testleri

Öğretmenler anlattıkları konuların öğrencileri tarafından daha iyi kavranması için 4. sınıf Fen Bilimleri konu testleri ile soru çözümleri yapar. 4. Sınıfın bazı dersleri öğrencileri zorlamaktadır. Zorlayan dersler arasında Fen Bilimleri de vardır. İlerleyen yıllardaki bazı konuların temelleri anlatıldığından öğretmenler tarafından ayrıca önemsenir. Biyoloji, Fizik ve Kimya gibi derslere temel oluşturacak konular bulunur.

4. Sınıf, zorunlu eğitimin ilk basamağının son sınıfıdır. Okul derslerinde başarılı olabilmek için her derse ayrıca özen gösterilmelidir. Okul derslerindeki başarı 8.sınıftan sonra yapılacak olan sınavda başarıyı getirecektir. 4. Sınıf Fen Bilimleri soru çöz etkinliği yılın konularını eksiksiz tamamlamaya yardımcı olur. Böylece her yıl konuları eksiksiz tamamlanması sonucunda iyi bir lise kazanılabilir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Programları

Öğrenciler çalışmalara başlamadan önce kendilerine bir program hazırlamalıdır. Programlı ve sistemli çalışma her zaman kazandıracaktır. 4. Sınıf Fen Bilimleri konu testleri mutlaka bu programda yer almalıdır. Çünkü çalışmalar sadece konu tekrarında kaldığında çabuk unutulmaktadır. Tekrarlar soru çözümü ile pekiştirilmelidir. Öğretmenler ders saati içinde konu anlatımlarından sonra konu testlerine yer vermektedir.

Fen Bilimleri dersi haftada 3 saattir. 3 saat gibi sınırlı zamanda konu anlatım çok sayıda soru çözmek mümkün olmayacaktır. Bu durumda programa yeni bir madde eklenmelidir. Programın akşam saatlerine online sitelerde yer alan 4. Sınıf Fen Bilimleri soru çöz etkinliği yerleştirilmelidir. Online olması kaynak bulmakta zorlanan öğrencileri de mutlu edecektir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Konuları

Milli Eğitim Bakanlığı her sene başında derslerin müfredatını açıklamaktadır. Müfredat programlarında bazen değişiklikler yapılabilir. Bundan dolayı ders çalışma programlarını hazırlamadan önce mutlaka konulara bakılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl için açıklamış olduğu Fen Bilimleri dersi konuları şunlardır;

·         Yer kabuğu ve dünyamızın hareketleri

·         Yer kabuğunun yapısı

·         Dünyamızın hareketleri

·         Besinlerimiz

·         Besinler ve özellikleri

·         Kuvvetin etkileri

·         Kuvvetin cisimler üzerindeki etkileri

·         Mıknatısların uyguladığı kuvvet

·         Maddenin özellikleri

·         Maddeyi niteleyen özellikler

·         Maddenin ölçülebilir özellikleri

·         Maddenin halleri

·         Maddenin ısı etkisiyle değişimi

·         Saf madde ve karışım

·         Aydınlatma ve ses teknolojileri

·         Aydınlatma teknolojileri

·         Uygun aydınlatma

·         Işık kirliliği

·         Geçmişten günümüze ses teknolojileri

·         Ses kirliliği

·         İnsan ve çevre

·         Bilinçli tüketici

·         Basit elektrik devreleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Çalışmaları

Fen Bilimleri konuları sözel ve sayısal ağırlıklıdır. Besinler gibi Biyolojinin sözel yönlerini almıştır. Elektrik devreleri ile Fizik dersinin sayısal konularına da yer verilmiştir. Bundan dolayı 4. Sınıf Fen Bilimleri dersini çalışırken sözel ve sayısal ders mantığıyla hareket edilmelidir. Konuya göre rota çizilmesi gerekir. Fakat bütün konularda dikkat edilmesi gereken husus evde mutlaka tekrarın yapılmasıdır.

Tekrar yaparken konulardan notlar alınmalıdır. Alınan notlar görülebilecek yerlere asılmalıdır. Görülecek yerlerde bulunması gözün aşina olmasını sağlamaktır. Göz aşina olduğunda hafızaya yerleşmesi daha kolay olacaktır. Konuyla alakalı ilk testler çözülürken bu notlara bakılabilir. Maksat notların yardımıyla hatırlamayı sağlamaktır. Devamındaki testler bakılmadan çözüleceği için kalıcılığı artırılmış olacak.

4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Testi Çeşitliliği

İyi ve kaliteli bir lisede eğitim almak güzel bir geleceğin başlangıcıdır. İyi liseden yüksek puanlı üniversiteleri kazanmak mümkün olmaktadır. İyi liseye yerleşmek için aslında birinci sınıftan itibaren derslere önem verilmelidir. Fen Bilimleri, Liseye Geçiş Sınavı’nda çok önemli bir derstir. 1 Fen sorusunun kat sayısı 4’tür.

Yüksek kat sayıya sahip olduğundan dolayı Fen Bilimleri dersine her yıl çok önem verilmelidir. 4. Sınıf Fen Bilimleri konu testleri ihmal edilmeden tek tek çözülmelidir. Konu testleri konuların genel tekrarı mahiyetindedir. Konu testleri çeşitli kaynaklardan çözülmelidir. Kaynakların çeşitli olması farklı tip soru çözümlerini öğrenmeyi sağlar. Sınavda başarılı olmak için her tür soru çözümünü öğrenmek gerekli.