5.Sınıf Çalışma Fasikülleri, online test çöz

5.Sınıf Çalışma Fasikülleri

Yeni dersler ve öğretmenlerle tanışılacak 5. Sınıf çalışma fasikülleri ile çok daha verimli geçirilebilir. Okul hayatının ilk dört yılını öğrenciler tek bir öğretmenin eğitiminde geçirirler. İngilizcenin dışında diğer derslerin hepsi tek öğretmen tarafından verilir. Öğretmenler öğrencilerine okuma yazma öğretir, kabiliyetlerini keşfetmesine yardımcı olur. Hiçbir şey bilmez halde aldığı öğrencilerin adımlarını nasıl attıklarına şahit olurlar.

İlköğretim hayatı, başlangıçları temsil ettiğinden biraz zorlayıcı olabilir. Birinci sınıfta yaşanan alışma dönemi zamanla geçer. Alışan öğrencilerin eğitim hayatı yeni bilgiler edinerek devam eder. 5. Sınıf, 4 yıl sürecek ortaokul hayatının başlangıcıdır. 5. Sınıfta öğrenciler yepyeni derslerle karşılaşır. Öğretmen sayısı artar. Branş öğretmenlerinden eğitim almaya başlar. Her ders için 5. Sınıf online test çöz etkinliklerine katılarak ayrı çaba göstermesi gerekir.

5. Sınıf Test Çözme

Birinci sınıfın hedefi, öğrencilerin okuma yazma öğrenmesi ve matematiksel işlemleri yapabilme becerisini elde edebilmesidir. Okuma alışkanlığını kazanması ilkokul hayatında gerçekleşir. Kendini ifade edebilmesi, kabiliyetlerinin farkına varabilmesi, toplumda yaşamayı, doğru arkadaşlar edinmeyi, spor faaliyetlerini yapabilmeyi ilkokulda edinir. 5. Sınıf artık yeni ufuklara yelken açmanın vaktidir. Daha gelişmiş ve detaylı bilgiler edinme zamanıdır. 5. Sınıf çalışma fasikülleri, bilgilerin edinilmesine çok büyük destektir.

Ortaokul hayatı artık deneme ve büyük sınavların daha yoğun yapıldığı yıllardır. MEB sınavları, genel deneme sınavları yapılarak öğrencilerin LGS sınavlarına hazırlık yapması amaçlanır. LGS sınavları test yapılır. Çocukların yapılan genel sınavlarla teste alışması gerekir. 5. Sınıf online test çöz faaliyetleri de öğrencileri yıl içinde yapılacak genel sınavlara hazırlar.

5. Sınıf Dersleri

Eğitim hayatının ilk 4 yılı genellikle aynı okulda geçirilir. Öğrencilerin öğretmenlerinden ayrılması olumsuz sonuçlar vereceği düşünüldüğünden okul değişimi yapılmaz. Çok önemli bir neden olmadığı müddetçe değişiklik yapılması çok da doğru değildir. 5. Sınıfa gelince yeni okul ihtimali olur. Sadece ilkokuldan oluşan okullarda eğitim alanlar mecburi olarak 5. Sınıfta okullarını değiştirmek zorunda kalırlar. Hangi okula gidilirse gidilsin alınacak zorunlu dersler aynıdır. Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği dersler ve haftalık saatleri şöyledir;

·         6 saat Türkçe

·         5 saat Matematik

·         4 saat Fen Bilimleri

·         3 saat Sosyal Bilgiler

·         3 saat Yabancı Dil

·         2 saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

·         1 saat Görsel Sanatlar

·         1 saat Müzik

·         2 saat Beden Eğitimi ve Spor

·         2 saat Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

29 saatlik zorunlu derslere ilave olarak 6 saat seçmeli ders verilir. 5. Sınıf öğrencileri haftada toplam 35 saat ders görürler.

5. Sınıf Öğrencilerine Tavsiyeler

Tek öğretmenden çok sayıda öğretmene geçiş yapan 5. Sınıf öğrencileri, değişime alışmakta biraz zorlanabilir. Tek öğretmen öğrencileri her yönüyle tanır. Çünkü 4 yıl boyunca bütün dersleri birlikte geçirirler. 5. sınıfta yeni tanışılan öğretmenler öğrencileri zamanla tanır. Zamanla tanıdıklarında tek öğretmen kadar tanımaları mümkün değildir. Durum böyle olunca öğrenciler, kendini tanımadığını düşündüğü öğretmenlerin isteklerini yerine getirmekte aheste davranırlar. İlkokulda ders durumu çok yüksek olan öğrencilerde dahi bir miktar düşüş gözlenebilir. Sıkıntı verici durumlar yaşamamak adına 5. Sınıf öğrencilerinin şu tavsiyelere uyması beklenir;

·         Okula başlanılan ilk günden itibaren geçerli olmak üzere bir program yapın. Günlük çalışmayı içeren programı uygulamakta zorluk yaşarsanız anne babanızdan yardım alın.

·         Günlük programınızda konu tekrarı, soru çözme ve kitap okuma mutlaka olsun.

·         Programın bir örneğini anne babanıza verin. Kontrol edildiğinizi bilmek sizi yapmaya zorlayacaktır.

·         21 gün kuralının gerçekleşmesi için 21 gün boyunca hiç aksatmayın. 21 gün sonra çalışmanın sizin huyunuz haline geldiğini göreceksiniz.

·         Programınızda mutlaka 5. Sınıf çalışma fasikülleri için zaman ayırın. Ders ve konu bazında yapacağınız çalışmaları fasiküller üzerinden yapabilirsiniz.