5. Sınıf Türkçe testleri ve konu anlatımları

5. Sınıf Türkçe Derslerinde Başarıyı Arttırmanın Yolları

Her dersin temelinde Türkçe dersi yatmaktadır. Öğrencilerin diğer derslerdeki başarı seviyesi bu dersteki başarısına bağlı olarak artacaktır. 5. Sınıf Türkçe derslerinde başarıyı arttırmanın yolları her öğrenci için aynı olacaktır. Günlük tekrar, dersi derste dinleme ve bol bol deneme çözmek her öğrenciyi başarıya taşıyacaktır.

5. sınıftan sonra dersler boyut değiştirecektir. Ders içerikleri artık genelden özele doğru olmaya başlayacaktır. Bu da öğrencinin ders çalışırken zorluk çekmesine neden olabilecektir. Bu gibi durumların yaşanmaması için öğrencinin elinin altında mutlaka 5.sınıf Türkçe konu anlatım kitabı olmalıdır. Bu konu anlatım kitabı her öğrencinin seviyesine göre olmalıdır. Öğrenci zorlanmamalı ve dersten soğumamalıdır.

Konu anlatım kitaplarında ders kavrandıktan ve iyice anlaşıldıktan sonra pekiştirme yapılmalıdır. Bunun için Türkçe Dersi deneme çöz kısmındaki testler çözülerek bilgiler oturtulmalıdır. Konu anlatımından sonra deneme testi çözmek çok önemlidir. Testler çözülerek; yanlış bilgilerin doğrusu öğrenilebilir, tekrar yapılmış olunur.

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalıdır?

Türkçe dersi anlam ve dil bilgisi olarak iki gruba ayrılmaktadır. Türkçe dersinin amacı Türk dilini yazma, kullanma, okuma ve öğrenme üzerine kuruludur. Bu ders, öğrenciye analiz yapabilme yeteneği de katacaktır. Tüm bunları yapabilmek için 5. Sınıf Türkçe derslerinde başarıyı arttırmanın yolları olarak birkaç ipucunu sizlerle paylaşacağız. 

·         Bol bol metin okumak,

·         Mutlaka dersi dinlemek,

·         Derslerden hemen sonra tekrar yapmak,

·         Derste öğrenilen konu ile ilgili deneme çözmek,

·         İlgili videolar izlemek,

Bu ve bunun gibi ipuçlarına dikkat eden öğrenci büyük ilerleme kaydedecektir.

Türkçe dersinde konular birbirinden bağımsız değildir. Her konu birbirini takip ettiği için dikkat en önemli etkendir. Dikkatli bir öğrenci, öğretmenini derste dinlediğinde, söylenenlerin altını çizip, not alırsa konular anlaşılır hale gelecektir. Akla takılan sorular varsa mutlaka öğretmene sorulmalıdır. Bireysel gelişimi sağlayan çalışmalara ağırlık verilmelidir. Kitapların Türkçe Dersi deneme çöz bölümlerine ağırlık verilmeli ve soru içeriklerine dikkat edilmelidir.

ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

Öğrencinin başarısından sadece öğrenciyi sorumlu tutamayız. Eğitim hayatında öğretmen, öğrenci ve veli üçlüsü birbirinden sorumludur. Bu üçlü üstüne düşen sorumlulukları tamamlarsa öğrenci de o kadar başarılı olacaktır. Her öğrenci motivasyona ihtiyaç duyar. Motivasyon sağlayamayan bir öğrenciden başarı beklenemez.

Öğrenci dersin sonunda kazanacaklarını bilirse, derse ilgi duyar ve merakla dersi dinler. Dersi dinleyen bir öğrenci başarı yolunda ilk adımını atmış olur. Öğrenme çok karmaşık bir süreçtir. Öğrencinin sadece dersi dinlemesi başarı sağlamaz. Derse katılım sağlanmalıdır. Öğrenci ne konunun merkezinde olursa, öğrenme o kadar kolay olacaktır. Örneğin; 5. Sınıf Türkçe derslerinde başarıyı arttırmanın yolları olarak öğrenci derse ne kadar katılım sağlarsa başarısı da o kadar artacaktır.

Öğrencinin başarısının artmasında öğretmen değişiklik yöntemler kullanabilir. Örneğin; drama, altı şapka yöntemi veya istasyon yöntemi gibi... Bu yöntemler öğrencinin empati ve iş tamamlama gibi yönlerini geliştirecektir. Empati yeteneğini sağlayan bir çocuk ileride iletişimsizlik yüzünden çıkan problemlerle başa çıkabilecektir. Hayat sadece derslerden ibaret olmayacağı için öğrencinin bireysel gelişimi de bu yöntemler ile desteklenmesi çok önemlidir. Bu yöntemler, öğrencilerin sosyal yönlerini de geliştirerek onları hayata hazırlayacaktır.

Velilerin üstüne düşen birkaç görev ise evde başlıyor. Öğrenci ile iletişim halinde olunmalıdır. Derslerinin nasıl gittiğini, gününün nasıl geçtiğini sormalıdır. Aynı zamanda öğretmen ile sürekli iletişimde kalmalıdır. Toplantılara katılıp öğrenci hakkında bilgi almalıdır. Bu sayede öğrenci ders çalışmaya yönelecektir. Çünkü ailesinin öğretmeni ile sürekli irtibat halinde olduğunu bilecektir.

Bütün bu anlatılanlar yapıldığında öğrenci başarısı kaçınılmaz olacaktır. Hem sosyal yönden hem de eğitim açısından çocuk gelişimi sağlanacaktır. Öğrenci, öğretmen ve veli üçlüsü hep birlikte öğrenciyi emin adımlarla başarıya taşıyacaktır.