6.Sınıf EBA Kazanım Testleri, Test Çöz

6.Sınıf EBA Kazanım Testleri

Milli Eğitim Bakanlığı 6. Sınıf EBA Kazanım testleri ile öğrencilerin kazanımları elde edip etmedikleri tespit etmeyi hedeflemektedir. Okullarda verilecek olan dersler, saatleri ve konuları Milli Eğitim Bakanlığı ilgili kurulu tarafından belirlenir. Her bir derste okutulan konuların verilmesinde çeşitli amaçlar vardır. Amaçlanan kazanımlar derslerin müfredat programları içinde açıklanmıştır. Kazanımlar ile öğrencilerin parmakla gösterilen bireyler olması amaçlanır.

Ortaokulda ikinci seneyi okuyan öğrenciler 6. sınıf derslerini alırlar. 6. Sınıfta verilen dersler ve konular ilerleyen yılların temellerini oluşturur. Öğrencilerin yıl başarısını elde edebilmesi için her bir dersine ayrıca özen göstermelidir. 6. Sınıf test çöz etkinliği derslere ve konulara göre ayrılmaktadır. Yılın bütün derslerine ve konularına özel testleri bulup çözmek mümkündür.

6. Sınıf Test Çözümü Faaliyetleri

Ortaokulun son sınıfında öğrenciler Liseye Geçiş Sınavına girer. LGS sınavına her öğrenci girmek zorunda değildir. İyi bir lisede iyi bir eğitim almak isteyenler LGS sınavına girmek zorundadır. LGS sınavına girmeyenler adreslerine bağlı liselere direkt olarak yerleştirilirler. Tabi bu liselerin başarı yüzdesi sınavla girilenlere göre oldukça düşüktür. Öğrencilerin güzel bir üniversiteye yerleşmesi lisede alacakları eğitime bağlı olarak gelişir.

Lise hayatının verimli geçmesi ve sonucunda iyi bir bölüme yerleşmenin yolu sınavlardan geçmekte. LGS sınavına hazırlık sadece 8. sınıfta yapılmaz. Her yıl kendi içinde değerlendirilmeli ve eksik konu kalmayacak şekilde çalışılmalıdır. Eksik konu kalmaması ve konuların daha iyi kavranması için 6. Sınıf test çöz faaliyetleri sıklıkla yapılmalıdır.

6. Sınıf Dersleri

Ortaokulun önemli yıllarından biri olan 6. Sınıfta 29 saati dolduran zorunlu dersler vardır. 6 saat seçmeli dersle toplam 35 saat ders verilir. 6. Sınıf EBA Kazanım testleri, ders anlatımlarından sonra çözülmelidir. Çalışmayı seven öğrenciler öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin tavsiyelerine uymalıdır. Tavsiyeler uymayanlar konu anlatımı yapılmadan konuyla alakalı test çözümü yapar. Konu anlatımından önce soru çözmek kadar yanlış bir hareket yoktur.

Konu bilinmediğinden sorularda yanlış çok çıkar. Zaman kaybı olmasının yanında öğrencinin motivasyonunu da düşürür. Doğru olan konu anlatımlarını dinlemek, tekrarını yapmak ve ardından soru çözmektir. 6. Sınıfın zorunlu dersleri ve saatleri;

·         6 saat Türkçe

·         5 saat Matematik

·         4 saat Fen Bilimleri

·         3 saat Sosyal Bilgiler

·         3 saat Yabancı Dil

·         2 saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

·         1 saat Görsel Sanatlar

·         1 saat Müzik

·         2 saat Beden Eğitimi ve Spor

·         2 saat Bilişim Teknolojileri ve Yazılım

6. Sınıf EBA Kazanım Testi Avantajları

Öğrenciler başarılı olduğu müddetçe kendilerine güvenleri artar. 6. Sınıf öğrencilerinin karakterlerinin oluşma süreci devam etmektedir. Devam eden süreçte ders başarısının elde edilmesi önemlidir. Öğrencilerin her derse yetenekleri olmayabilir. Matematiği yapmakta zorlanmayan bir öğrenci Türkçe dersinde zorlanabilir. Zorlanmak başarıyı imkansız kılmaz. Doğru çalışma sistemini belirleyenler başarıyı yakalayabilirler.

6. Sınıf öğrencileri günümüzde oyunlara ve sosyal medyaya düşkün olabilir. Oyunlarla vakit öldürenler ders çalışmalarını erteler. Ertelenen dersler birikince sınav zamanında büyük bir kabusa dönüşür. Kabus olmaması için her ders zamanında çalışılmalıdır. EBA kazanım testleri çalışmaların verimli bir şekilde ilerlemesini sağlar.

6. Sınıf Kazanım Testi Çözümleri

LGS, ortaokul öğrencilerinin girebileceği en önemli sınavdır. Sınavda başarmak ve güzel bir liseye yerleşmek için 6. Sınıftan itibaren çalışmaların aksatılmaması gerekir. Eğitim hayatının basamaklarını oluşturan sınıflarda verilen dersler birbirini tamamlar. 8. Sınıfın sonunda girilecek olan sınava kadar her yılın derslerine ayrıca özen gösterilmelidir.

6.Sınıf derslerinden öğrencileri zorlayanlar olabilir. Zorlayan derslere öncelik verilerek 6. Sınıf EBA Kazanım testleri çözülmelidir. Daha çok soru çözümü zorlanılan konuların anlaşılmasını sağlayacaktır. Özellikle yapılamayan veya boş bırakılan soruların cevapları öğrenilerek eksikler telafi edilir.