7.Sınıf Matematik Konu Anlatımları, deneme çöz

7.Sınıf Matematik Konu Anlatımları

Liseye Geçiş Sınavında her sorusu 4 puan değerinde olan dersin 7. Sınıf Matematik konu anlatımları ile sağlam temellere oturtulması gerekir. Matematik, bazı öğrencilerin korkulu rüyasıdır. Soruları çözmek bir kenara konuları dahi anlamakta zorlanırlar. Öğrencilerin bazıları için Matematik zevkle çözülen bulmacadır. Sorularını çözmek büyük keyif verir. Matematiği sevmenin yolu konularını anlamaktan geçer.

Konuları anlayan öğrenciler 7. Sınıf Matematik deneme çöz faaliyetlerini daha rahat gerçekleştirir. Matematiği seven ve zevkle işleyen öğrencilerden olmak için çok çalışmak gerekir. Her ne kadar Matematik sorularını çözmenin zeka işi olduğunu söyleyenler çok olsa da esas nokta çalışmaktan geçer. Yüksek IQ sahibi insanlar Matematik konusunda birkaç adım önde başlayabilir. Çalışan her öğrenci birkaç adımlık arayı rahatlıkla kapatabilir.

7. Sınıf Matematik Deneme Çözme

Matematik başarı merdivenleri ilkokul birinci sınıfta başlar. Her yıl merdivenin bir basamağıdır. Basamakların her biri dikkatli bir şekilde çıkıldığında her öğrenci zirveyi görebilir. Basamakların dikkatli çıkılması; o yılın konularının eksiksiz bir şekilde bitirilmesidir. Örneğin 1. Sınıfta gösterilen dört işlemi anlamayan bir öğrencinin rasyonel sayılarla ilgili soruları çözmesi beklenemez.

Konular birbirine bağlı olduğundan 7. Sınıf Matematik deneme çöz etkinliğinde yüksek performans göstermek isteyenler temelini sağlam tutmalıdır. Temelinde eksiklik olduğunu düşünenler kendisini sıfırlamalıdır. Sıfırlayarak en başa dönmek bir kayıp değildir. Zaten konulara aşina olunduğundan hızlı bir şekilde ilerlemek mümkün olur. En başa dönmeden ilerlemek mümkün olmaz. Eksiklerle soru çözmeye çalışan sadece yerinde sayar. İlerlemek için sıfırlayarak temel bilgileri edinmektir.

7. Sınıf Matematik Konuları

7. Sınıfta Matematik dersi 5 saat verilir. Haftalık 5 saatlik zaman dilimi içinde 7. Sınıf Matematik konu anlatımları ve soru çözümleri yapılır. Konu anlatımları Matematiğin temelini oluşturur. 5 saatlik zaman içinde anlatılacak konular şunlardır;

·         Tam Sayılarla İşlemler

·         Rasyonel Sayılar

·         Rasyonel Sayılarla İşlemler

·         Cebirsel İfadeler

·         Eşitlik ve Denklem

·         Oran ve Orantı

·         Yüzdeler

·         Doğrular ve Açılar

·         Çokgenler

·         Çember ve Daire

·         Veri Analizi

·         Cisimlerin Farklı Yönlerden Görünümleri

Konular, kolaydan zora doğru sıralanmıştır. Her bir konunun anlatımı ders saati sırasında gerçekleştirilir. Konu anlatımlarının pekiştirilmesi için soru çözümleri de yapılır. Ders saatinin sınırlı olmasından dolayı çok soru çözümü yapılamaz. Ek soru çözümleri öğrencilerin kendileri tarafından yapılmalıdır.

7. Sınıf Matematik Başarısı

Liseye Geçiş Sınavı’nda topla 20 tane Matematik sorusu vardır. Her bir sorunun değeri 4 puandır. Her sorusu çok değerli olan Matematiği başarmak öğrencinin elindedir. Öğretmenler ve veliler ellerinden gelen her türlü destekle öğrencilerin Matematik başarısını yükseltmeye çalışır. Fakat desteklerin başarıya dönüşmesi öğrencinin çalışmasıyla mümkün olur. Başarı için yapılması gerekenler;

·         Konu anlatımlarını çok dikkatli dinlemelisin.

·         Dikkatini dağıtacak unsurlardan ve arkadaşlardan uzak durmalısın.

·         Konulardan anlamadığın yerleri öğretmenin izin verdiği zaman içinde sorulmalısın. Dersi derste öğrenmeye çalışmalısın.

·         Unutmayı engellemek için akşamına tekrar yapmalısın. Unutma, konunun öğrenildiği gün daha yüksektir.

·         Tekrarın çok uzun olmasın. 40 dakikalık ders için 10 dakikalık tekrar yeter.

·         Tekrar sırasında notlar almalısın.

·         Çok eski konulardan kaynaklı sorunlar varsa o konuları çalışmalısın.

·         Konuları daha iyi kavramak ve pekiştirmek için çok soru çözmelisin.

7. Sınıf Matematik Online Konu Anlatımları

En fazla soru ve konu anlatım kaynağının olduğu ders Matematik’ tir. Öğrencilerin derste zorlanmaları en büyük etkendir. Öğretmen anlatırken öğrenci anladığını düşünür. Eve gelip tekrar yaptığında bazı noktaları anlamadığını fark eder. Öğretmenine defalarca aynı yeri anlattıramayacağı için farklı bir çözüm yolu bulmalıdır. Online 7. Sınıf Matematik konu anlatımları bu aşamada öğrencilerin imdadına yetişir. Online imkanlar kullanılarak 7. Sınıfın bütün konuları dinlenebilir. Farklı kişilerden ve farklı kanallardan dinleme imkanının olması öğrenciler için büyük bir avantajdır.