8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Test Çöz

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Sınava hazırlık aşamasında olan öğrenciler 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini çok sevmektedir. Çünkü Din dersi günlük yaşamada lazım olan kültüreli, dini, sosyal ve ahlaki bilgiler vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı konular güncel hayatla da yakından alakadardır. Matematik, Fizik, Kimya gibi dersler de günlük hayatta kullanılır.

Din dersi bilgilerinin daha pratik kullanılması ve daha kolay olmasından dolayı daha çok sevilir. Öğrenciler tarafından az bilinen veya yanlış bilgilerin doğruları verilir. Temel bilgilerin edinimi artırılarak kullanım olanağı verilir. Pratiğe dökülmeye müsait olan bu konular LGS sınavında da çıkmaktadır. Sınava hazırlık adına 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi test çöz etkinliğinden destek alınmalıdır.

8. Sınıf Din Dersi Başarı Yüzdesi

Din dersi, öğrencilere ahlaki ve dini bilgilerin temellerini anlatmaktadır. Aslında öğrenciler bebekliğinden itibaren ailelerinden ve çevrelerinden bu bilgileri edinmektedir. Edindikleri bilgiler eksik veya yanlış olabiliyor. 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve diğer yıllarda verilen dersin amacı yanlış ve eksik bilgileri düzeltmektir. LGS sınavında öğrencilerin Din dersi başarısı yüksek değildir.

LGS sınavına giren öğrencilerin başarı oranı %78’dir. %78’lik oranda öğrencilerin dersi kolay görerek çalışmamaları önemli bir etkendir. Nasıl olsa bildiğim konular nazarıyla bakılmakta. Oysaki eksik veya yanlış bilinen bilgiler soruların yanlış yapılmasına neden olmaktadır. Ayrıca çocukların soru açıklamasında verilen bilgilere göre değil genel bilgilerine göre hareket etmeleri de etkilidir. 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi test çöz faaliyeti bu sorunlarla başa çıkmaya yardımcı olur.

8.Sınıf Din Dersi Konuları

Din dersini dinlerken ve çalışırken öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında öğretmen anlatırken konuları hiç bilmiyormuş gibi dinlemektir. Biliyorum mantığıyla dinlendiği için eksikler eksik, yanlışlar yanlış olarak kalmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8. Sınıflar için açıkladığı konular şu şekildedir;

·         Kader ve Kaza İnancı

·         İnsanın İradesi ve Kader

·         Kaderle İlgili Kavramlar

·         Zekat ve Sadaka

·         İslam’ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem

·         Zekat ve Sadaka İbadeti

·         Zekat ve Sadakanın Bireysel ve Toplumsal Faydaları

·         Din ve Hayat

·         Din, Birey ve Toplum

·         Dinin Temel Gayesi

·         Hz. Muhammed’in (sav) Örnekliği

·         Hz. Muhammed’in (sav) Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği

·         Hz. Muhammed’in (sav) Merhametli ve Affedici Oluşu

·         Hz. Muhammed’in (sav) İstişareye Önem Vermesi

·         Hz. Muhammed’in (sav) Davasındaki Cesaret ve Kararlılığı

·         Hz. Muhammed’in (sav) Hakkı Gözetmedeki Hassasiyeti

·         Hz. Muhammed’in (sav) İnsanlara Değer Vermesi

·         Kur’an- Kerim ve Özellikleri

·         İslam Dininin Temel Kaynakları

·         Kur’an-ı Kerim’in Ana Konuları

·         Kur’an-ı Kerim’in Temel Özellikleri

8. Sınıf Din Dersi Test Çözümü

Liseye Geçiş Sınavı’nda sözel ve sayısal olmak üzere iki oturum yapılır. Sözel oturumda Türkçe, Din, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinden sorular sorulur. Din kültürü dersinden 10 tane soru gelmektedir. Sınavda yüksek puan almak ve rakiplerin önüne geçmek için tek bir soru dahi çok değerlidir. 10 sorunun doğru cevaplandırılması öğrenciye ciddi fayda sağlayacaktır. Yüksek net çıkarmak veya fullemek için çalışmak gerekir. Çalışırken dersin özellikleri dikkate alınmalıdır.

Sözel olan din dersini çalışmaya öğretmeni dikkatli dinlemekle başlanmalı. Öğretmeni dikkatli dinleyen öğrenci konunun büyük bir kısmını halletmiş olur. Konuların anlatıldığı günün akşamında mutlaka tekrarı yapılmalıdır. Tekrarı kuvvetlendirmek ve pekiştirmek için soru çözümü yapılmalıdır. 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin her bir konusuna özel hazırlanmış testler vardır. Konu tekrarından soru soru çözümleri yapılmalıdır. Tek bir testin çözümü yeterli değildir. Farklı kaynaklardan daha fazla soru çözülerek her tarz soru tipine pratiklik kazanılmalıdır.