8.Sınıf Fen Bilimleri Testleri Nasıl Çözülmelidir, EBA Kazanım Testleri

8.Sınıf Fen Bilimleri Testleri Nasıl Çözülmelidir?

LGS sınavında 4 puanlık yüksek katsayıya sahip olması 8. Sınıf Fen Bilimleri Testleri nasıl çözülmelidir? Sorusunun cevabını daha değerli kılmaktadır.  Birçok öğrenci programlı ve sistemli çalışmadığından dolayı sınava hazırlanmakta problemler yaşar. 8. Sınıf, sınava hazırlık çalışmalarından dolayı gergin geçer. Stresi ve gerginliği azaltmanın yolu çalışmalar hakkında öğretmenlerden ve uzman kişilerden tavsiyeler almaktır.

Alınan tavsiyeler doğrultusunda hareket edildiğinde stresiz ve gergin olmayan bir yıl geçirilebilir. Sınav hazırlığı zahmetli bir iştir. 8. Sınıf yoğunluğunun en büyük nedeni; daha önceki yıllar çalışılmamış olmasıdır. Ancak dersler yılı yılına çalışıldıysa ve konulara ait bütün sorular çözüldüyse zahmet azalır. Sınavda başarıyı yakalamak için her dersin her konusuna dair çok soru çözmek şarttır.

8. Sınıf Fen Bilimleri Kazanım Testleri

8. Sınıf Fen Bilimleri dersi konuları her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Konular açıklanırken her konuya ait kazanımlar da açıklanır. Kazanımlar; o konun anlatılmasıyla öğrenciye ne kazandırılmak istendiğine dair bilgilerdir. Konu seçimleri amaçsız olmadığı gibi anlatımlar da amaçsız olamaz. Öğretmenler konular anlatırken kazanımları dikkate alarak anlatmaktadır.

Öğretmenin dikkatli dinlenilmesi gereken Fen Bilimleri dersinde soru çözmek başarının anahtarıdır. Konu dikkatli dinlendikten ve tekrar yapıldıktan sonra 8. Sınıf Fen Bilimleri EBA kazanım testleri yapılmalıdır. Kazanım testleri, tamamen müfredat konularına uygun olarak hazırlandığından öğrenciye çok büyük fayda sağlamaktadır. Kazanım testlerinde yapılamayan sorular öğretmenlere sorularak cevapları mutlaka öğrenilmelidir. Yapılan bu etkinlikle öğrenciler eksiklerini telafi ederek hız kazanırlar.

8. Sınıf Fen Bilimleri Konuları

LGS sınavında yüksek net çıkarmak için 8. Sınıf Fen Bilimleri testleri nasıl çözülmelidir? Konusunda bilgi edinilmelidir. Her dersin çalışma ve soru çözme yöntemi farklı olabilir. Fakat değişmeyen tek bir şey vardır. O da; motivasyondur. Öğrencinin motivasyonunu yüksek tutması başarıyı getirir. Motivasyonu sağlamak için öncelikle konular tek tek çıkarılmalıdır. Buna göre 8.Sınıf Fen Bilimleri konuları şunlardır;

·         Mevsimler ve İklim - Dünya ve Evren

·         Mevsimlerin Oluşumu

·         İklim ve Hava Hareketleri

·         Canlılar ve Yaşam

·         DNA ve Genetik Kod

·         Kalıtım

·         Mutasyon ve Modifikasyon

·         Adaptasyon (Çevreye Uyum)

·         Biyoteknoloji

·         Basınç - Fiziksel Olaylar

·         Madde ve Endüstri - Madde ve Doğası

·         Periyodik Sistem

·         Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

·         Kimyasal Tepkimeler

·         Asitler ve Bazlar

·         Maddenin Isı ile Etkileşimi

·         Türkiye’de Kimya Endüstrisi

·         Basit Makineler - Fiziksel Olaylar

·         Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi

·         Besin Zinciri ve Enerji Akışı

·         Enerji Dönüşümleri

·         Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları

·         Sürdürülebilir Kalkınma

·         Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi

·         Fiziksel Olaylar

·         Elektrik Yükleri ve Elektriklenme

·         Elektrik Yüklü Cisimler

·         Elektrik Enerjisinin Dönüşümü

Öğrenciler konu anlatımlardan sonra 8. Sınıf Fen Bilimleri EBA kazanım testleri çözerek konuları pekiştirmelidir.

8. Sınıf Fen Bilimleri Dersinin Önemi

Derslerde edinilen her bilgi değerlidir. Sınavda çıkacak olması değerini artırır. 8. Sınıf Fen Bilimleri dersinden LGS sınavında 20 tane soru sorulmaktadır. 20 soru çok yüksek bir rakamdır. Yüksek puan alarak ülkemizin en iyi liselerinden birine yerleşmek için soruların doğru yapılması gerekir. Tek bir sorunun dahi es geçilmemesi gerekir. Bir soru binlerce rakibin önüne geçmeyi sağlayacaktır.

Fen Bilimleri sınavında öğrencilerin başarı oranı yüksek değildir. Yapılan LGS sınavları verilerine göre başarı oranı %56’lardadır. Sayısal bölümde sorulacak olan 20 soruya hazırlık aşamasında 8. Sınıf Fen Bilimleri testleri nasıl çözülmelidir? Hususlarına dikkat edilmelidir. Doğru yapılan sorular daha iyi bir gelecek adına atılmış adımlardır. LGS sınavı netlerinin artırılması hazırlık çalışmalarında çok soru çözülmesine bağlıdır. Soruların farklı kaynaklardan çözülmesi yeni soru tiplerinin çözümünü öğrenmeyi sağlayacaktır. Yeni nesil soruların biraz daha farklı olması soru çözümünün önemini artırmaktadır.