9.Sınıf Başarısını Artırmanın Yolları, Ders Testleri

9.Sınıf Başarısını Artırmanın Yolları

Lise hayatına güzel bir başlangıç yapabilmek için 9. Sınıf başarısını artırmanın yolları kullanılmalıdır. 9. Sınıfta verilen derslerin her biri öğrencinin ilerideki eğitim hayatını şekillendirmesine fayda sağlayacaktır. 9.Sınıfta alan yoktur. Liseye giden bütün 9.sınıf öğrencilerinin hepsi seçmeli dersler dışında aynı dersleri alır. Bunun nedeni öğrencilerin sayısal, sözel, dil ve eşit ağırlık alanlarına olan ilgilerini belirlemeleridir.

Alan belirlemenin dışında üniversite sınavları düşünüldüğünden dolayı da böyle bir uygulama vardır. Liseye başlayan öğrenciler okul başarısının yanında üniversite sınavlarını da düşünmeye başlarlar. Üniversite sınavında başarılı olabilmek için 9. Sınıf ders testleri eksiksiz olarak çözülmelidir. Hiçbir dersten eksik konu kalmamalıdır. 9’dan başlayarak son sınıfa kadar hassas çalışma yürütenler istedikleri üniversiteyi kazanır.

Üniversite Hayallerinizi Belirleyin

Hedef belirleme başarıyı etkileyen etkenlerin başında gelir. Hedefi olmayan bir gemiye rüzgarın yardım edemediği bir dünyada hedefi olmayan öğrenci çalışmakta zorlanır. 9. Sınıf başarısını artırmanın yolları için öncelikle hedefteki meslek belirlenmelidir. Mesleği icra edebilmek için hangi bölümlerin okunması gerektiği araştırılmalıdır. Bölüm belirleme beraberinde alan seçimini getirecektir. Bütün seçimler çalışma ile hedefe varabilir.  

Üniversite sınavları iki basamaklı olarak yapılır. Birinci basamak TYT yani Temel Yetenek Testidir. Temel Yetenek Testi dersleri ve soru sayıları;

·         Türkçe 40 soru

·         Sosyal Bilimler 40 soru

·         Fen Bilimleri 40 soru

·         Matematik 40 soru

TYT’de çıkacak olan soruların büyük bir kısmı 9. Sınıftan gelmektedir. 9. Sınıf ders testleri ile TYT sınavından yüksek netler çıkarmak mümkün olur.

Teknoloji Kullanımının Ayarlanması

Teknoloji, günümüzün avantajıdır. Fakat yanlış kullanımlar nedeniyle dezavantaja dönüşebilir. Eski sistemde öğrenciler konu anlatımlarını sadece sınıfta öğretmenlerinden dinleyebilirdi. Test olarak basılmış kaynaklardaki soruları çözebilirdi. Gelişen teknoloji sayesinde nerdeyse her öğrencinin akıllı telefonu ve interneti var. Eğitim sitelerine rahatça girilebilmektedir. Sitelerdeki konu anlatımları dinlenebilir. Böylece konularda eksik kalan ve anlaşılmayan yerlerin anlaşılması sağlanabilir. 

Sitelerde her derse ve her konuya ait sayısız test bulunabilir. Kaynak bulmakta ve tedarik etmekte zorlananlar için çok büyük bir avantajdır. Soruların cevaplarına anında ulaşabilmek de işi kolaylaştırmaktadır. Teknolojinin dezavantaj olması yanlış kullanımdan kaynaklıdır. Lise 1 öğrencilerinin bazıları oyun ve sosyal medyaya fazla kapıp ders çalışmayı ihmal etmektedir. Teknoloji kullanımının kısıtlanması başarıyı artıracaktır.

Çalışma Ortamının Hazırlanması

Ders çalışma konusunda dirayetli olanlar her şartta ve her durumda çalışabilir. Zaten sorun olan çalışmakta zorlananlar ve başarısı düşük olanlarda. Başarısı düşük olanları yükseltebilmek için öğrenciye uygun ortam hazırlanmalıdır. Dersin çalışılacağı mekanın sıcaklığının ne çok yüksek ne de düşük olmalıdır. Orta sıcaklık idealdir. Işığın direk göze girmemesine dikkat edilmelidir.

Ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır. Havalandırılmayan ortamda hava ağırlaşır. Çocuk çalışmayıp uyuma moduna girer. Masanın üzerinde dikkati dağıtacak resim, belge, oyuncak veya obje olmamalıdır. Bilgisayar, tablet veya telefon tarzındaki dijitaller ders çalışma sırasında odada bulunmamalıdır. Dijitaller içindeki oyunlar veya uygulamalar kafanın dağılmasına neden olabilir. Dersi alelacele bitirip oynayama geçmek isteyenlerden başarı beklemek hayal olur.

Öğrenci Veli ve Öğretmen

9. Sınıf öğrencileri çocuk ile genç arasında ergenlik dönemlerindedir. Ergenlik döneminde olan bazı öğrencilerin başarısını sağlayabilmek biraz zorlu olabilir. Sorunları olan öğrenciler ilk aşamada problemlerini aşmalıdır. Problemlerin aşılmasının ardından çalışma ve başarı gelecektir. Çocuğum liseye geldi artık kendi çalışır diye düşünen veliler hata ederler.

İlk ve ortaokulda çalışma sistemini oturtan ve sorumluluklarının farkında olanlar lisede düzenli çalışırlar. Veli, öğrenci ve öğretmenin yapacağı işbirliğiyle yapılacak planla hareket edilerek 9. Sınıf başarısının artırmanın yolları belirlenir. Öğrencin destek alması gereken noktalar uzmanlar tarafından belirlenerek çözüme kavuşturulmalıdır. Başarıyı öğrencinin istemesi için her türlü yardım veli ve öğretmenler tarafından sağlanmalıdır.