9.Sınıf Fizik Dersleri İçin Testler, Ders Testleri

9.Sınıf Fizik Dersleri İçin Testler

Lise hayatının ilk kademesinde yüksek notlara ulaşmak 9. Sınıf Fizik dersleri için testler ile yapılan çalışmalarla mümkün olabilir. 9. Sınıfın öğrencilerin hayatında önemli bir yeri vardır. Çünkü lise hayatının ilk adımıdır. İlk adımda yeni derslerle karşılaşılır. Ortaokulda Fen Bilimleri olarak görülen dersler üçe ayrılır; Fizik, Kimya ve Biyoloji. Lise hayatının başarılı devam edebilmesi için baştan sıkı tutulmalıdır.

Öğrenciler Fizik dersindeki bazı konuların basit halini ortaokulda görmüşlerdir. Fakat 9. Sınıfta görülen konular daha detaylıdır. Ayrıntılı olması bazı öğrencileri zorlayabilir. Zorlanmak istemeyenler öğretmenleri derste çok dikkatli dinlemelidir. Konuları pekiştirmek için dinlemek yeterli olmayacaktır. 9. Sınıf Fizik ders testleri konuların kavranması, pekiştirilmesi ve tam olarak yerleşmesinde yardımcıdır.

9. Sınıf Fizik Ders Testleri

Fizik, sayısal bir derstir. Anadolu ve Fen Liselerinde 9. Sınıfta Fizik dersleri 2 saat verilmektedir. Lise Fiziğinin temelini oluşturur. Okul sınavlarında yüksek notlar almak öğrencilerin başarısı için çok önemlidir. 9. Sınıf Fizik dersinde başarılı olmak sonraki seneler adına motive edici olacaktır. Yapabildiğini gören öğrenci daha çok çalışacaktır.

Başarısızlık negatif bir algı oluşturur. Negatif algıyı yıkmak için 9. Sınıf Fizik ders testleri etkinliğinden destek alınabilir. İşlenen konuların tekrarından sonra çözülen testler başarıyı olumlu etkileyecektir. Sayısal derslerde konu anlatımlarına çok fazla zaman harcanmaz. Haftadaki 2 saatlik dersin konu anlatımlarından kalan zamanı öğretmenler soru çözümüne harcar. Bunun nedeni dersin soru çözümleriyle pekiştirilecek olmasıdır.

9. Sınıf Fizik Test Konuları

Ülkemizde üniversite sınavları test olarak yapılır. Test sınavlar objektif olduğundan dolayı tercih edilir. Net sonuçların ortaya çıkarılması adına tercih edilen test mantığında başarılı olmak için alışkanlık gerekir. Çözülecek olan 9. Sınıf Fizik dersleri için testler öğrencinin gelecekteki sınavlara hazırlığıdır. Testler konu bazında hazırlanır. Ünite olarak hazırlanan deneme testleri de bulunmaktadır. 9. sınıf Fizik konuları;

·         Fizik bilimine giriş

·         Fizik biliminin önemi

·         Fiziğin uygulama alanları

·         Fiziksel niceliklerin sınıflandırılması

·         Bilim araştırma merkezleri

·         Madde ve özkütle

·         Dayanıklılık

·         Yapışma ve birbirini tutma

·         Hareket

·         Kuvvet

·         Newton’ın hareket yasaları

·         Sürtünme kuvveti

·         İş, Enerji ve Güç

·         Mekanik enerji

·         Enerjinin korunumu ve enerji dönüşümleri

·         Verim

·         Enerji kaynakları

·         Isı ve sıcaklık

·         Isıl denge

·         Enerji iletim yolları ve enerji iletim hızı

·         Genişleme

·         Elektrostatik

·         Elektrik yükleri

9. Sınıf Fizik Dersi Test Kapsamı

Öğrencilerin bir dersi sevmeleri çalışmalarında son derece etkilidir. Sevdikleri dersi ne olursa olsun çalışırlar. Ama sevmediklerine yaklaşmak istemezler. Fizik dersini sevmek için bahaneler bulmak gerekir. Özellikle sayısal alandan sınava girecek olanlar için Fizik en önemli derslerden biridir. Kendini derste başarılı görenler severler. Durum böyle olunca öğrencilere tavsiyemiz basit ve kolay testlerden başlamalarıdır.

Kolay testleri çözenler zamanla orta ve zor derecedeki testlere geçerler. Kolay testlerle konuların temelleri atılır. Orta ve zor konularla soru yeteneği geliştirilir. Konularla alakalı test seçiminde seviyeye uygun olmasına özen gösterilmelidir. Tek kaynaktan soru çözmek öğrencileri sınırlandırır. Farklı kaynaklardan çözmek farklı soru tiplerine alıştırır. Çözülen farklı soru tiplerinin faydası sınavlarda görülür.

9. Sınıf Fizik Testi Çalışmaları

Fizik dersinde ezber değil yorum mantığıyla hareket edilmelidir. Geometri gibi yoruma dayalı bir derstir. Konuların bazılarında formüller vardır. Birçok öğrenci formülleri ezberlemeye çalışır. Oysaki mantığı kavransa unutulmaz. Ayrıca formüller ve konun önemli yerlerinden alınan notlar görülebilecek bir yere yazılıp asılırsa çok faydalı olur.

Soru çözümleri asla ihmal edilmemelidir. Fizik dersinde başarının soru çözümü üzerine kurulduğunu ifade etmek yanlış olmaz. 9. Sınıf Fizik dersleri için testler aracılığıyla soru çözümlerine hız kazandırılabilir. Her çözülen soruyla başarıya doğru bir adım daha yaklaşılır.