9.Sınıf Kimya Konu Anlatımları, online test çöz

9.Sınıf Kimya Konu Anlatımları

Liseye yeni geçen öğrencilerinin müstakil olarak ilk defa gördükleri 9.Sınıf Kimya konu anlatımları sayesinde anlaşılması kolay bir derstir. Kimya dersinin konularından bazılarını öğrenciler ortaokuldaki Fen Bilimleri dersinde görmüşlerdir. Ortaokulda görülen hali basittir. Daha genişletilmiş ve detaylandırılmış hali lisede görülecektir. Teknik olarak daha detaylı bir şekilde anlatılacak olan ders haftada 2 saat verilmektedir.

9. Sınıfa giden bütün öğrenciler Kimya dersi almaktadır. Çünkü 9. Sınıf Kimya konularından TYT sınavından soru çıkmaktadır. TYT yani Temel Yeterlilik Sınavı, üniversite okumak isteyen her öğrencinin girmesi gereken bir sınavdır. Baraj puanını alabilmek için gerekli konular 9. Sınıfta anlatılır. 9. Sınıf Kimya online test çöz etkinliğiyle çalışmalarını hızlandıranlar TYT sınavındaki soruları kolaylıkla yaparlar.

9. Sınıf Kimya Dersi ve TYT

Ülkemizde üniversite okumak zorunlu değildir. Kişilerin tercihine bırakılmıştır. Güzel bir meslek ve gelecek edinmek isteyenler üniversite okumak ister. Üniversite sınavı iki aşamalıdır. Birinci aşaması olan TYT’de alan farklılığı gözetmeksizin herkes aynı sınava girer aynı soruları çözer. İkinci basamak AYT sınavıdır. AYT sınavında öğrenciler alanlarına uygun testleri çözer.

TYT sınavında temel konulardan sorular gelir. Bu temel konuların büyük bir çoğunluğu 9. Sınıfta anlatılır. Kimya dersi, sayısal alanın dersidir. 9. Sınıftan sonra sayısal alandan tercih yapmayı düşünenler 10, 11 ve 12. Sınıflarda Kimya dersi alırlar. Kimya dersinde Matematiksel işlemler ve sözel konular bir arada verilmektedir. 9. Sınıf Kimya konu anlatımları dikkatli dinlenildiğinde anlaşılmayacak çok zorlayıcı konular olmadığı görülecektir.

9. Sınıf Kimya Test Çözümü

Her öğrencinin kapasitesi ve yetenekleri farklılık gösterir. Liseye kadar okuyabilmiş bireylerin belli bir kapasitesi olduğu kabul edilmelidir. 9. Sınıfta verilen dersler ortalama kapasiteye sahi öğrenciler düşünülerek hazırlanmaktadır. Çünkü 9.Sınıf konularında sayısal ve sözel çeşitlilik hakimdir. Her seviyedeki öğrencinin 9. Sınıf Kimya dersi anlatımlarını başarabilmesi için;

·         Öğretmenlerin ders saati içindeki anlatımları çok dikkatli dinlenilmelidir. Ders saatinde anlaşılmayan konular sorulmalı. Sorulmasına rağmen anlaşılmayan kısımlar konu anlatım videolarından dinlenilmeli.

·         Ders saati içinde dinlenilen konular akşamından aksatılmadan mutlaka tekrar edilmeli. Bilgiler taze olduğundan akşamında tekrar yapıldığından hatırlaması kolay olur.

·         Tekrar sırasında önemli olan kısımlar not alınmalı.

·         Konu anlatımları 9. Sınıf Kimya online test çöz etkinliği ile desteklenmeli. Soru çözümleri konuların daha iyi anlaşılmasını ve pekiştirilmesini sağlar.

9. Sınıf Kimya Konuları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan 9. Sınıf Kimya konuları şunlardır;

·         Kimya Bilimi

·         Simyadan Kimyaya

·         Kimya Disiplinleri ve Kimyacıların Çalışma Alanları

·         Kimyanın Sembolik Dili

·         Kimya Uygulamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği

·         Atom ve Periyodik Sistem

·         Atom Modelleri

·         Atomun Yapısı

·         Periyodik Sistem

·         Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

·         Kimyasal Tür

·         Kimyasal Türler Arası Etkileşimlerin Sınıflandırılması

·         Güçlü Etkileşimler

·         Zayıf Etkileşimler

·         Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

·         Maddenin Halleri

·         Maddenin Fiziksel Halleri

·         Katılar

·         Sıvılar

·         Gazlar

·         Plazma

·         Su ve Hayat

·         Çevre Kimyası

9. Sınıf Kimya Testleri ve Başarı

Kimya dersine özel terimler ve kavramlar vardır. Konuların anlaşılabilmesi için bu terimlerin ve kavramların bilinmesi şarttır. Öğrenciler ilk aşamada terimleri ve kavramları öğrenmeye çalışmaya başlayabilir. Konuların anlaşılması soruların çözülmesinin temelini oluşturur. Anlaşılmayan konuyla ilgili çözülen testlerin net sayısı çok düşük olacağı kesindir. Öncelik konuların anlaşılmasına verilmelidir.

Konu anlatımları için kaynaklar alınmalıdır. Ders saati sınırlı olduğundan öğretmenler her öğrenci için ayrıca vakit ayıramaz. Ders sırasında anlaşılmayan zorlu konular birkaç defa tekrar edilir. Ancak anlaşılmayan yer öğrenci bazında değerlendirilemez. Öğrenciler kendi anlamadıkları yerlerin farkında olmalı ve soruna çözüm bulmalıdır. Soruna bulunacak en güzel ve mantıklı çözüm 9. Sınıf Kimya konu anlatımları dinlemektir. Matbu kaynaklardaki konu anlatımları da çözüm olabilir.