9.Sınıf Matematik Ders Testleri, Soru Çöz

9.Sınıf Matematik Ders Testleri

Zor olduğunu düşünenler korkanlar ve yapamayacağını inanmışlar 9. Sınıf Matematik ders testleri ile kısır döngüden çıkarak başarabilirsiniz. Derslerde başarılı olmanın sırrı düzenli çalışmak ve bol soru çözmektir. 9. Sınıf Matematik, ilerleyen yıllarda görülecek olan Matematik derslerinin temelini oluşturur. Hatta birçok sayısal derste Matematik 9. Sınıf konularından yararlanılarak soru çözümleri yapılır.

Üniversite sınavının TYT ve AYT basamaklarında başarılı olmak isteyenler 9. Sınıf Matematiğine özen göstermelidir. Sözelciyim, dilciyim diyenler dahi 9. Sınıf Matematiğini yapmak zorundadır. Çünkü bütün öğrencilerin aynı testleri yapmak zorunda olduğu TYT sınavındaki matematik sorularının büyük kısmı 9. Sınıftan çıkmaktadır. 9. Sınıf Matematik soru çöz etkinliği sayesinde TYT sınavındaki soruları çözmek mümkün olacaktır.

9. Sınıf Matematik Soru Çöz

9. Sınıf Matematik çok önemlidir. Matematik konuları arasında birbirine bağlantılı olanlar vardır. 10, 11 ve 12. Sınıf konularını rahatlıkla yapabilmek için 9. Sınıf konularının iyi öğrenilmesi gerekir. İşlem basamakları açısından önemli konumda olan 9. Sınıf Matematiğin konuları eksiksiz öğrenilmelidir. Eksiksiz öğrenmenin temelinde konunun çok iyi kavranması yatar. Konuyu iyi kavrayamayanlar eksiklerini telafi etmenin yolunu bulmalıdır.

Konunun kavranması tek başına yeterli olmaz. 9. Sınıf Matematik soru çöz etkinliği ile pekiştirilmesi gerekir. Matematik sorularını çözemeyenler, konuları çok iyi anladığını söylememelidir. Konuların anlaşıldığının göstergesi soru çözümünde zorlanılmamasıdır. Dersin ana mantığı sorular üzerinden ilerlediği için olabildiğince çok soru çözülmelidir. Az soru çözenlerin başarısı daha düşük olacaktır.

Çeşitli 9. Sınıf Ders Testleri

Matematik dersi 9. Sınıfta haftada 6 saat verilmektedir. Dersin önemli ve zor olmasından dolayı haftada 6 saat verilmektedir. Öğretmenler ders saati içinde konuları anlatır. Öğretmenlerin anlatımları çok dikkatli dinlenilmelidir. En ufak bir noktanın dahi kaçırılmaması gerekir. Öğretmenin verdiği ipuçları not edilmeli. Tüyolar soru çözümlerinden yardımcı olacaktır. Öğretmenlerin yarım saatte anlattığı konuyu dinlemeyen öğrenci kendi imkanlarıyla anlayabilmek için saatlerce uğraşması gerekir.

Ders saatinin imkanları ölçüsünde 9. Sınıf Matematik ders testleri çözümleri yapılır. Testlerde örnek sorulara yer verilir. Örnek soruların çözümleri yapılarak diğer soruların çözümleri kolaylaştırılır. Öğretmenler ders saati imkanları sınırlı olduğundan az sayıda soru çözümü yapabilir. Öğrenciler farklı kaynakların ders testlerini edinmeli ve çözmelidir.

9. Sınıf Matematik Konuları

Matematik çalışmalarına başlamadan önce konuların neler olduğu öğrenilmelidir. Konuların bilgisinin edinilmesi öğrencinin motivasyonu açısından çok önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan konular şunlardır;

·         Mantık

·         Önermeler ve Bileşik Önermeler

·         Kümeler

·         Kümelerde Temel Kavramlar

·         Kümelerde İşlemler

·         Denklemler ve Eşitsizlikler

·         Sayı Kümeleri

·         Bölünebilme Kuralları

·         Birinci Dereceden Denklem ve Eşitsizlikler

·         Üslü İfadeler ve Denklemler

·         Denklemler ve Eşitsizliklerle İlgili Uygulamalar

·         Üçgenler

·         Üçgenlerde Temel Kavramlar

·         Üçgenlerde Eşlik

·         Üçgenlerin Benzerliği

·         Üçgenin Yardımcı Elemanları

·         Dik Üçgen ve Trigonometri

·         Üçgenin Alanı

·         Veri

·         Merkezi Eğilim ve Yayılım Ölçüleri

·         Verilerin Grafikle Gösterilmesi

9. Sınıf Matematik Testi Kapsamı

Matematik dersinde başarılı olmak için temelin olması şarttır. Dört işlemi yapabilen her öğrencinin temeli vardır. Dört işlem üzerine 9. Sınıf Matematik konuları bina edilebilir. Ortaokul konuları eksiksiz olanlar daha şanslıdır. Fakat dört işlemi bilenler temelim yok düşüncesinden ve kaygısından uzak olarak çalışmaya başlayabilir. Matematik öğrenmedeki olumsuz etken kaygıdır. Kaygısı yüksek olanların daha düşük başarı gösterdikleri görülmektedir.

Matematik, diğer birçok dersi etkileyen bir derstir. Fizik, Kimya başta olmak üzere sayısal derslerde Matematiğin bazı konuları soru çözümünde kullanılmaktadır. Orta seviyede kapasiteye sahip her öğrenci yeterli zaman ayırdığında Matematiği başarabilir. 9. Sınıf Matematik ders testleri kolaydan zora doğru çözülmelidir. Kolay sorularla sorulara aşinalık kazanmak gerek. Bu aşinalık zor soruların çözümünde etkili olacaktır. Ayrıca farklı kaynaklardaki değişik soru tiplerini çözmek başarıyı yükseltecektir.