9.Sınıf Tarih Soru Çöz, Test Çöz

9.Sınıf Tarih Soru Çöz

Sözel olmasından dolayı daha fazla 9. Sınıf Tarih soru çöz etkinliğine ihtiyaç duyulan dersin öğrenciler arasında başarı oranı yüksek değildir.  Başarı oranının yüksek olmamasındaki temel neden öğrencilerin soru çözümünü az yapmalarıdır. Tarih dersi sözeldir. Sadece anlatımdan ibaret olduğundan bazı öğrencilere sıkıcı gelebilir. Dersin sıkıcılığı haritalar, görseller, animasyonlar ve sunumlarla ortadan kaldırılabilir.

Ülkemizin ve dünyanın geçmişine dair detaylara yer verildiği bir derstir. Dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için insanların tarihlerinden ders alması gerekir. Ders alabilmek için öğrenmek ve bilmek gerekir. Sınavlar olmasa dahi her Türk vatandaşının Tarih dersini görmesi şarttır. Dersin sınavlara bakan yönü 9. Sınıf Tarih test çöz ile çalışmalar yapmayı gerektirir.

9. Sınıf Test Çöz

Haftada 2 ders saati olarak verilen 9. Sınıf Tarih dersi öğrencilerin karşısına okul ve üniversite sınavlarında soru olarak çıkmaktadır. Üniversite okumak istiyor musunuz? Soruya cevabınız evetse okul derslerinde başarılı olmak zorundasınız. Çünkü okul derslerindeki not ortalamanız Ortaöğretim Başarı Ortalaması olarak üniversite sınavlarınıza eklenecektir. Ayrıca derslerdeki başarınız doğal olarak üniversite sınavınızdaki başarınızı getirir.

Sözel derslerde başarılı olmak için ezber gerekli diye düşünülebilir. Tarihe, ezbere en fazla ihtiyaç duyulan ders gözüyle bakılır. Oysaki ezberlenen konular çabuk unutulur. Unutmadan 9. Sınıfta çalıştığınız konuların üniversite sınavında size başarı getirmesi için soru çözmelisiniz. 9. Sınıf Tarih test çöz etkinliği ezber yapmadan konularınızı pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

9. Sınıf Tarih Konuları

Başarıyı yakalayabilmek için öncelik 9. Sınıf Tarih soru çöz faaliyetine yoğunlaşmak olmalıdır. Çalışmaya başlamak ve soru çözümü yapmadan önce konuların neler olduğunun bilinmesi faydalı olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenen 9. Sınıf Tarih konularını ana başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz;

·         Tarih ve Zaman

·         İnsanlığın İlk Dönemleri

·         Orta Çağ’da Dünya

·         İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

·         İslam Medeniyetinin Doğuşu

·         Türklerin İslamiyeti Kabulü

·         İlk Türk İslam Devletleri

Çok yoğun olmasa da 9. Sınıf Tarih dersinde çalışılması gereken konular oldukça fazla. Konuları çalışırken tarih atlasından faydalanılabilir. Tarih atlası kullanıldığında konular daha kalıcı olacaktır. Çünkü konular somutlaştırılmış olacaktır.  Tarih konuları bir kere çalışılınca tamamlanmaz. Belli rutinlerde tekrar yapılmalıdır. Tekrar için soru çözümü yeterli olacaktır.

9. Sınıf Tarih Dersi Test Çözme

Üniversite sınavlarında yüksek puan almak isteyen her derse önem vermelidir. 9. Sınıf Tarih dersinde üniversite sınavının birinci aşaması olan TYT’de soru gelmektedir. Temel Yeterlilik Sınavı’nda toplam 5 tane Tarih sorusu vardır. Bu soruların büyük çoğunluğu 9. Sınıf konularındandır. 9. Sınıfta bütün öğrenciler Tarih dersini alır. Çünkü her öğrenci TYT sınavındaki Tarih sorularını yapmak zorundadır.

İlerleyen yıllarda sözel ve eşit ağırlık alanlarından tercih yapacaklar Tarih dersini seçer. Günümüzde öğrencilerin çoğunluğu teknolojiyi kullanmaktadır. Tarih konularında eksiği olanlar online konu anlatımlarını dinleyebilir. Konu anlatımlarının yanında soru çözümü için test çözme etkinlikleri vardır. Testler konu konu hazırlanır. Konusunu çalışan öğrenciler testini çözerek pekiştirebilir. 

9. Sınıf Tarih Test Kapsamı

Başarının yolu düzenli çalışmada geçer. Dersin sayısal veya sözel olması durumu değiştirmez. Düzenli ve zamanında çalışan öğrenciler her zaman hedeflerine ulaşırlar. Tarih dersinde başarıyı yakalamak isteyenler kendilerine bir program yapmalıdır. Bu program, okul dersleriyle paralel olmalıdır. Programa uymak için özen gösterilmelidir.

Çalışmada öncelik konuyu öğretmenden dinlemek olmalıdır. Konu dinlemesinden sonra tekrarı yapılmalıdır. Günü gününe yapılan tekrar çok daha etkili olacaktır. Tekrarı daha verimli kılmak için 9. Sınıf Tarih soru çöz etkinliğine ağırlık vermek gerekir. Sorular arasında yapılamayanlar veya yanlış yapılanların doğrularının öğrenilmesi ihmal edilmemelidir. Ayrıca farklı kaynaklardan farklı soru tiplerini çözme bakış açısının gelişmesine yardımcı olacaktır.